Aktualności

Strajk ostrzegawczy – RATUJMY POLSKIE SADOWNICTWO!

Na najbliższy piątek – 3 sierpnia 2018 r. o godzinie 13:00 – przed przetwórnią owoców Doehler Sp. z o.o. w Kozietułach Nowych k. Grójca zapowiadany jest kolejny protest sadowników w związku z drastycznie niskimi cenami skupu owoców miękkich i jabłek przemysłowych.

fot. inicjatywa MDS

Jak informuje inicjatywa Młodzi dla Sadownictwa, kwoty proponowane przez przetwórnie nie pokrywają kosztów produkcji, wobec czego zmuszeni jesteśmy rezygnować ze zbioru owoców naszej ciężkiej pracy. Rozpoczyna się walka o godność i o przetrwanie, o teraźniejszość i o przyszłość. Czas powstrzymać niszczenie polskiej wsi. Premier Morawiecki nie odważył się spotkać z nami w Warszawie, nie chciał słyszeć nas w Kraśniku, uciekł przed planowaną konferencją w Grójcu, gdzie zorganizowaliśmy spontaniczny protest. Nie damy się zagłuszyć i idziemy o krok dalej – w miejsce, w którym zapadają decyzje dotyczące cen naszych produktów.

Cena skupu jabłka przemysłowego – 15 groszy za kilogram. Jabłka deserowego na export – 90 groszy. Wchodzimy do popularnego hipermarketu i tu spotyka nas niespodzianka: za kilogram jabłek zapłacimy 4 złote, zaś na polskiej stacji benzynowej Orlen za jedno (!) jabłko zapłacimy „zaledwie” 1 złoty 20 groszy. Wyzysk, zmagania z klęskami żywiołowymi, walka o pracowników – to już codzienność polskiego sadownika. Trudno się dziwić, że powstrzymanie młodych przed ucieczką do dużych miast zaczyna graniczyć z cudem.

Porażająco niskie ceny za polskie owoce, brak środków na dokonanie zbiorów i zatrudnienie pracowników, a w konsekwencji niszczenie polskich gospodarstw i niechęć młodego pokolenia do ich rozwoju... Czy taka musi być nasza rzeczywistość? Czy takiej przyszłości pragniemy dla młodych sadowników? Czy naprawdę gotowi jesteśmy oddać jedną z ostatnich, prawdziwie polskich gałęzi gospodarki w ręce zagranicznego kapitału?
3 sierpnia 2018 to nasz dzień – dzień Polskiego Sadownictwa, w którym pokażemy naszą jedność i determinację. Wspiera nas m.in. Unia Warzywno-Ziemniaczana. Nie poddamy się bez walki, nie pozwolimy, by ciężka praca wielu pokoleń została zmarnowana! Zapraszamy na strajk ostrzegawczy pod siedzibę przetwórni owoców Döhler (Kozietuły Nowe 66J). Udowodnijmy, że nasza praca zasłużyła na godziwą zapłatę! start o godz. 13:00.

Źródło: Młodzi dla Sadownictwa

Zdjęcia do artykułu

Strajk ostrzegawczy 3 sierpnia fot. inicjatywa MDS
Strajk ostrzegawczy 3 sierpnia fot. inicjatywa MDS

Zobacz także

Zobacz wszystkie

POZOSTAŁE TYTUŁY WYDAWNICTWA

Hortpress Sp. z o. o. | Realizacja Azure