r e k l a m a


Aktualności

Straty przymrozkowe – pierwsze szacunki

W nocy z 9 na 10 maja, w naszym kraju temperatura wyniosła od –1°C do miejscami –8°C. Kwiaty drzew owocowych, są bardzo mocno uszkadzane przy temperaturze od –3°C do –4°C. Poziom uszkodzeń, oprócz temperatur, zależy od stadium rozwoju kwiatów, regionu, położenia sadu i odmian. Z jakimi szkodami musimy liczyć się w tym sezonie?

– W dniach 11 i 12 maja, otrzymałem informacje o poziomie szkód od ponad 50 sadowników z wszystkich rejonów sadowniczych oraz od 6 ekspertów i doradców branżowych. W oparciu o te informacje przedstawiam swoją opinię o poziomie szkód przymrozkowych w naszych sadach – informuje prof. Eberhard Makosz z TRSK w Lublinie.

Największe uszkodzenia kwiatów wszystkich gatunków roślin sadowniczych są w regionach grójecko–wareckim i Białej Rawskiej. Bardzo duże uszkodzenia będą miały wielki wpływ na poziom zbioru owoców. Duże szkody są na Podkarpaciu, zwłaszcza w rejonie Przemyśla. Bardzo mocno zostały uszkodzone kwiaty czereśni i wiśni w regionie sandomierskim i lubelskim. W tych dwóch regionach oraz w powiatach Nowy Sącz i Limanowa duże uszkodzenia kwiatów odnotowano na drzewach jabłoni rosnących w dolinach i zagłębieniach. W terenach wyżej położonych są one mniej znaczące. Średnie uszkodzenia kwiatów odnotowano w regionach: łódzkim, skierniewickim, kieleckim i na Podlasiu. Najmniejsze są na Kujawach, Wielkopolsce, Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Jeśli tam w okresie kwitnienia drzew były korzystne warunki do dostatecznego zapylenia kwiatów, można się spodziewać normalnych zbiorów wszystkich owoców. Prawie we wszystkich regionach, najmniejsze uszkodzenia zaobserwowano na śliwach.

Które odmiany ucierpiały najbardziej?

Z odmian jabłoni najbardziej wrażliwe na niskie temperatury okazały się kwiaty odmian: Jonagold, Red Jonaprince i Idared, a bardziej odporne kwiaty Gali i Glostera. Z odmian grusz, najbardziej ucierpiały kwiaty Xenii.

Pierwszą wstępną ocenę spodziewanych zbiorów owoców, można opracować dla czereśni wiśni pod koniec maja, a jabłek i gruszek po opadzie świetojańskim. Pewne jest, że niższe będą tegoroczne zbiory wszystkich gatunków owoców, niż w poprzednich dwóch latach. Wyższe zatem powinny być ceny skupu i detaliczne.

Nie tylko drzewa uszkodzone przez przymrozki warto otoczyć intensywną opieką, aby uzyskać duże, zdrowe i ciemnozielone liście. Wtedy nawet zawiązki z uszkodzonych kwiatów mogą się utrzymać na drzewie. Wszystkie dodatkowe zabiegi drogo kosztują, ale się opłacą w postaci wyższych zbiorów. – Moim zdaniem w ostatnich dwóch latach producenci jabłek „mieli dużo pracy i mało pieniędzy”. W tym roku będzie inaczej „kto będzie miał jabłka, będzie miał pieniądze” – konkluduje prof. Makosz.

Co w Europie?

Szkody przymrozkowe były w wielu krajach europejskich. Bardzo duże w zachodnich Niemczech, Holandii, Belgii, północnej części Francji, Południowym Tyrolu, Słowenii, Austrii i środkowej części Ukrainy. Nie zaobserwowano uszkodzonych kwiatów na Białorusi, w Krasnodarze, Kazachstanie i na Krymie. (za www.trsk.pl, fot. P. Gościło)

Tagi:

Zobacz także