Rynek

Ile owoców zbierzemy?

Tegoroczne zbiory owoców z drzew będą niższe o 30–35% – podaje, za GUS, Anna Kitala, ekspert rynków rolnych Banku BGŻ BNP Paribas.

Nowe prognozy zbiorów owoców z drzew opublikowane przez GUS zostały nieco skorygowane do tych publikowanych w lipcu. Obecnie szacuje się, że owoców z drzew zbierzmy w tym sezonie 2,6–2,8 mln t, a więc prawdopodobnie nieco więcej niż szacowano wcześniej (w lipcu GUS zakładał zbiory na poziomie 2,4–2,8 mln t). Zbiory będą zatem niższe o 30–35% w porównaniu z ubiegłym sezonem.

Na taki stan, oprócz wiosennych przymrozków i trudnej sytuacji pogodowej w dalszej części sezonu (co utrudniało przeprowadzanie terminowych zabiegów agrotechnicznych), mogło wpłynąć także zaniechanie zabiegów ochrony przez niektórych producentów.

Zbiory jabłek

GUS szacuje tegoroczne zbiory jabłek na poziomie 2,4–2,6 mln t (o około 30% mniej w porównaniu z rokiem ubiegłym). Najmniejszy spadek produkcji zanotowano w przypadku odmian Szampion, Gala i Gloster, natomiast największe straty odnotowuje się w przypadku Idareda i Jonagoldów. – Mimo że w niektórych gospodarstwach straty sięgnęły prawie 100%, to w większości nastąpiło jedynie zmniejszenie ilości owoców na drzewach, co umożliwiło lepsze ich wyrośnięcie – informuje A. Kitala. Warto również zwrócić uwagę prawdopodobieństwo wystąpienia dużych strat w czasie przechowywania jabłek pochodzących z tegorocznego zbioru.

Pozostałe owoce

Zbiory wiśni przekroczyły w tym roku 70 tys. t, a czereśni wyniosły ponad 20 tys. t (w przypadku tych dwóch gatunków były niższe od ubiegłorocznych o ponad 60%). Zbiory śliwek z kolei szacuje się na około 60 tys. t (o ponad 40% mniej niż w ubiegłym roku). Gruszek zbierzemy natomiast niecałe 60 tys. t (o 25% mniej niż w ubiegłym roku).

Źródło: Bank BGŻ BNP Paribas (fot. H. Czerwiński)

Zobacz także

Zobacz wszystkie

POZOSTAŁE TYTUŁY WYDAWNICTWA

Hortpress Sp. z o. o. | Realizacja Azure