r e k l a m a


Rynek

Prognozy na truskawki gruntowe

Pierwsze polskie truskawki z tuneli pojawiły się już na rynkach. Są jednak o połowę droższe niż w roku poprzednim. I jest ich mniej. A co z truskawkami z gruntu? Jakie są prognozy?

Zbiory truskawek polowych będą opóżnione około 10 dni. Wczesne odmiany prawie całkowicie wymarzły więc plony będą znacznie mniejsze. Podrożały także truskawki z rynków zagranicznych i także jest ich mniej. Za truskawki węgierskie już teraz trzeba zapłacić od 21 do 26 zł/kg. Sytuacja ma być bardziej sprzyjająca w przypadku odmian póżniejszych. 

Przymrozki nie ominęły także innych gatunków sadowniczych. Czereśnie w powiecie wieluńskim uległy znacznym uszkodzeniom w wyniku drastycznych spadków temperatury. Szacuje się, że produkcja będzie niższa o połowę w stosunku do analogicznego okresu sprzed roku. Wyższe będą za to ceny czereśni. Oprócz tego straty notuje się także w przypadku wiśni, moreli, porzeczek i gruszek. 

Majowe mrozy spowodowały uszkodzenia słupków i zalążni kwiatów jabłoni. Odbije się to częściowo na plonach i cenach owoców, które mają szansę rozwinąć się jedynie z póżniejszych kwiatów. Ponadto dużym utrudnieniem był brak zapylaczy. Pszczoły zareagowały na niekorzystne warunki pogodowe i nie wykonały swoich oblotów. 

Żródło: businessinsider.com

Tagi:

Zobacz także

r e k l a m a

r e k l a m a

Sad Nowoczesny 4/2018
NAWOŻENIE DOLISTNE