Rynek

Szansa na eksport jabłek do Mołdawii

Mimo iż ten kraj odnotowywał wysokiej zapasy jabłek, to okazuje się że na początku maja zostały one wyczerpane ze względu na eksport do Rosji. W związku z taką sytuacją Mołdawia aby zaspokoić potrzeby mieszkańców stopniowo rozpocznie import jabłek deserowych z Polski i Ukrainy.

Fot. archiwum

Według EastFruit zapasy wysokiej jakości jabłek w Mołdawii na początku maja były prawie całkowicie wyczerpane ze względu na intensywny eksport do Rosji. W związku z tym, aby sprostać potrzebom rynku krajowego, stopniowo rozpoczyna się import wysokiej jakości jabłek deserowych z Polski i Ukrainy.

Według ich wstępnych danych Narodowej Agencji ds. Bezpieczeństwa Żywności ANSA, rezerwy jabłek nie przekraczają w Mołdawii 10 tysięcy ton.

Z kolei przedstawiciele stowarzyszeń producentów rolnych uważają, że zaspasy jabłek w przechowalniach są jeszcze niższe i wynoszą nie więcej niż 5–7 tysięcy ton.

Najprawdopodobniej pozostałe w kraju zapasy jabłek przechowywane w nowoczesnych przechowalniach w Mołdawii zostaną sprzedane w maju. Jednocześnie w okresie letnim Mołdawia zaspokoi potrzeby rynku krajowego poprzez import jabłek z Polski i Ukrainy.

W ubiegłym roku Mołdawia sprowadziła ponad 300 ton świeżych jabłek z Polski, aby pokryć letni deficyt. W tym roku oczekuje się, że import znacznie przekroczy ten wolumen. Ukraina będzie również jednym z dostawców. Obecnie średnia cena hurtowa jabłka wysokiej jakości na rynku mołdawskim jest 2-3 razy wyższa niż cena hurtowa jabłka w Polsce i na Ukrainie, dlatego takie dostawy będą dość atrakcyjne dla importerów.

– Zakłada się, że realny import jabłek do Mołdawii z Ukrainy i Polski w okresie letnim będzie znacznie większy, jednak niektóre z tych produktów będą przeznaczone na reeksport do Rosji i nie będą sprzedawane na rynku krajowym tego – twierdzi EastFruit.

Maciej Kania
Źródło: EastFruit

Zobacz także

Zobacz wszystkie

POZOSTAŁE TYTUŁY WYDAWNICTWA

Hortpress Sp. z o. o. | Realizacja Azure