Rynek

Wysokie zapasy jabłek na Ukrainie

Zapasy jabłek na Ukrainie pozostają na rekordowym poziomie i o ponad 42% przekraczają zeszłoroczne

Analitycy EastFruit oceniają zapasy deserowego jabłka na Ukrainie na poziomie 280 tys. ton wg stan na 1 lutego 2019 roku. Co jest o 42% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Jest to także absolutny rekord w historii zapasów jabłek na Ukrainie.

Tak gwałtowny wzrost zapasów jabłek w porównaniu z 2018 rokiem eksperci tłumaczą jak rekordowym urodzajem jak i rekordowym tempem rozpoczęcia eksploatacji przechowalni. Co pozwoliło na zachowanie znaczenie wyższych zapasów niż w roku ubiegłym. Istotny wpływ na zwiększenie zapasów i małe tempo sprzedaży jabłek w pierwszej połowie sezonu 2018/19 miał także niski poziom cen i rosnąca konkurencja na rynku.

– Od sierpnia 2018 do stycznia 2019 roku wg ocen ekspertów wyeksportowane zostało około 23 tys. ton jabłek, to jest o 2 tys. ton więcej niż w pierwszym półroczu sezonu 2017/18. W związku z taką sytuacją konieczne będzie w okresie od lutego do czerwca wyeksportowanie przez ukraińskich sadowników zgromadzonych jabłek, aby uniknąć ich utylizacji na wiosnę i jeszcze większego obniżenia cen na rynku wewnętrznym – mówi Andriej Jarmak, ekonomista inwestycyjnego departamentu organizacji ONZ (FAO).

Jeżeli ocena zapasów jabłek na Ukrainie jest poprawna to stawia ten kraj na piątym miejscu w Europie po Polsce, Włoszech, Niemczech i Francji. Zapasy te są większe niż w Hiszpanii, Holandii, Belgii, Wielkiej Brytanii i Austrii. Oprócz tego, zapasy jabłek na Ukrainie przekraczają zapasy w Mołdawii i Serbii – dwóch najważniejszych europejskich dostawcach tych owoców na rynek Federacji Rosyjskiej.

Nie ma się co dziwić, że producenci i eksporterzy ukraińskich jabłek aktywnie poszukują nowych rynku zbytu. 28 marca 2019 roku w Dubaju planowane jest handlowe forum Fruit Trade Ukraine – Middle East. Do udział w nim zarejestrowali się już 30 dostawców owoców, jagód i orzechów z Ukrainy, importerów oraz przedstawicieli sieci supermarketów Bliskiego Wschodu.

Maciej Kania
Źródło EastFruit
Fot. pixabay

Zobacz także

Zobacz wszystkie

POZOSTAŁE TYTUŁY WYDAWNICTWA

Hortpress Sp. z o. o. | Realizacja Azure