Mechanizacja

Kompleksowe przygotowanie gleby

Podczas warsztatów „Nowe możliwości odkażania gleby” zorganizowanych w Czerwińsku nad Wisłą zaprezentowano maszynę Mix Tiller Dry, zaliczaną do grupy tzw. stone buriers. Maszyna została sprowadzona do Polski za pośrednictwem firmy Boryna, która od tego roku zamierza świadczyć usługi odkażania gleby preparatem Basamid 97 GR.

Forigo to włoski producent bron wirnikowych, glebogryzarek i maszyn przygotowujących glebę pod uprawę warzyw i owoców. W swoim kraju rozpropagował mało znaną w Polsce technologię stone burriers. Polega ona na tym, że podczas przejazdu maszyna za pomocą dwóch wałków obrotowych usuwa ze strefy wzrostu roślin kamienie i inne niepożądane elementy, przemieszczając je w głąb gleby.

Do tej grupy maszyn należy Mix Tiller Dry, zaczepiany do ciągnika i napędzany WOM. Oprócz odkażania gleby, maszyna przygotowuje stanowisko pod uprawę. Służą do tego celu dodatkowe elementy wyposażenia. Podczas jednego przejazdu urządzenie może więc formować zagon, tylny wał hydrauliczny dogniata ziemię, a dołączona przystawka okrywa stanowisko folią.

Odkażanie gleby odbywa się w obrębie szerokości roboczej maszyny. Środek fumigacyjny dystrybuowany jest przez podajnik usytuowany w przedniej części urzadzenia. Aplikacja odbywa się elektronicznie, odmierzając właściwą dawkę niezależenie od prędkości jazdy. Preparat trafia bezpośrednio do gleby, a następnie za pomocą rotorów dokładnie mieszany z ziemią. Optymalna prędkość robocza wynosi 1,5 km/godz.
Więcej o warsztatach pisaliśmy tutaj.

Agnieszka Okła

Zobacz także

Zobacz wszystkie

POZOSTAŁE TYTUŁY WYDAWNICTWA

Hortpress Sp. z o. o. | Realizacja Azure