r e k l a m a


Mechanizacja

Nowe ciągniki dla sadowników

Firma New Holland Agriculture oferuje ponad 300 modeli ciągników i maszyn rolniczych. Na spotkaniu prasowym, zorganizowanym w winnicy Płochockich w Darominie (28 czerwca), zaprezentowano nową serię wąskich ciągników specjalistycznych T4 F/N/V.

– Nowe ciągniki przeznaczone są do sadów (seria T4 F), winnic (seria T4 V) i upraw specjalistycznych (seria T4 N) – informował Bartosz Banaś specjalista produktowy firmy New Holland Agriculture. – Są one bardzo wydajne i zaprojektowane tak, aby zapewnić operatorowi wysoki komfort pracy.

Poszczególne modele różnią się przede wszystkim szerokością (1061 mm, 1229 mm, 1476 mm) i promieniem zawracania (3,166 m, 2,96 m i 2,98 m). W obrębie każdego z modeli dostępne są silniki o różnej mocy (od 75 do 107 KM), różne wysokości momentu obrotowego, 4 typy przekładni napędowej oraz minimum 16 biegów, które umożliwiają dostosowanie prędkości roboczej do prac różnym sprzętem (np. opryskiwaczem, podkaszarką czy belką herbicydowa). Dostępnych jest do 4 prędkości WOM: 540, 540 ECO i 1000 oraz zależna od prędkości jazdy. Przedni WOM ma prędkość 1000 obr./min.

Nowością jest System Blue Cab 4 – kabiny z podwójnym systemem filtracji. Dzięki dwóm filtrom – jeden kategorii 2 oraz jeden kategorii 4 – w jednym układzie dachowym, operator może obsługiwać maszynę, wykorzystując układ zwykłej ochrony (kat. 2), a w razie potrzeby przełączyć układ na poziom 4, np. podczas rozpylania substancji. Takie działanie wydłuży żywotność i obniży koszty konserwacji. W nowej kabinie obniżono także poziom hałasu z 82 do 78 dB. System zapewnia optymalną wydajność i gwarantuje ochronę operatora przez cały okres żywotności traktora.

Seria ciągników T4NFV cechuje się dużym udźwigiem tylnego zaczepu i dostępna jest z elektronicznym układem regulacji zagłębienia narzędzia, aby zapewnić jeszcze bardziej precyzyjną kontrolę zaczepu. Traktory z tej serii posiadają także przedni trójpunktowy zaczep z WOM, który zapewnia większą uniwersalność podczas pracy pomiędzy rzędami. Przedni zaczep TUZ o wysokiej wytrzymałości posiada udźwig 1970 kg – to aż dwa razy więcej niż w poprzednim modelu. Przeprojektowany przedni WOM zaprojektowano z hydraulicznym sprzęgłem WOM, które jest bezpośrednio połączone z wałem silnika i daje moc 93 KM – to o 7% więcej niż w starszym modelu.

Nowy, ulepszony układ hydrauliczny z dwoma pompami posiada jedną pompę o przepływie 80 l/min, która jest przeznaczona tylko i wyłącznie dla narzędzi. Posiada także trzy rozdzielacze z przepływem otwartym z czujnikiem do pomiaru obciążenia, z jednym zaworem rozdzielczym, do 8 wyjść oraz z zaworami elektrohydraulicznymi montowanymi pośrodku (międzyosiowe) w nowym kompaktowym układzie, który poprawia wykonanie adaptacji środkowego połączenia. Te funkcje pozwalają operatorowi na obsługę większej ilości narzędzi jednocześnie, co znacząco poprawia ich produktywność. Dodatkowo traktory mogą współpracować z narzędziami o dużym zapotrzebowaniu na moc.

Nowy układ Engine Speed Management (ESM) dostosowuje wahania obciążenia silnika, jednocześnie utrzymując jego pożądaną prędkość. Operator może ustawić dwie różne prędkości i przełączać się pomiędzy nimi przy użyciu prostego przełącznika. Jest to prosta i ekonomiczna funkcja stanowiąca doskonałe uzupełnienie do ograniczenia całkowitych kosztów utrzymania serii T4 FNV.

Pięć wybranych modeli zaprezentowano w winnicy państwa Płochockich w Darominie (powiat sandomierski). W tym gospodarstwie warunki do pracy ciągnikiem są specyficzne – gęste nasadzenia winorośli (szerokość międzyrzędzi wynosi 2,5 m) położone są na terenie o zróżnicowanym stopniu nachylenia. Uczestnicy spotkania mogli nie tylko z bliska przyjrzeć się kilku modelom ciągników, lecz także dwa z nich przetestować. Szczególnie duże zainteresowanie wzbudziła jazda próbna ciągnikiem T4.80 N, która wykazała, jakie możliwości daje oś SuperSteer. Podczas skręcania cała oś (nie same koła) wysuwa się poza konstrukcję ciągnika. Dzięki temu promień skrętu na uwrociu wynosi poniżej 3 m, a jego kąt – do 75 stopni. Umożliwia to wjechanie z jednego rzędu do kolejnego bez konieczności zataczania szerokiej pętli.

Fot. A. Okła i mat. firmowe

Galeria zdjęć

Tagi:

Zobacz także

r e k l a m a

Sad Nowoczesny 6/2018
WAPŃ