r e k l a m a

Partner serwisu


Popularne tagi:

Miodówki atakują grusze

Chociaż nalot miodówek odbywa się w tym roku z opóżnieniem, to nadal stanowią one ważny problem dla sadów gruszowych. Pierwsze sygnały o ich pojawieniu pochodziły z centralnej Polski. W chwili obecnej mamy już do czynienia ze wszystkimi stadiami rozwojowymi. Co robić, aby uniknąć strat w plonie? Jak się bronić?

08 czerwca 2017

czytaj więcej >

r e k l a m a


STOP dla nielegalnych środków

Na stronie PIORiN został zamieszczony adres e-mail, za pośrednictwem którego możesz szybko zgłosić podejrzenie obrotu nielegalnym środkiem ochrony roślin.

05 czerwca 2017

czytaj więcej >

Aura na mszyce

Po wiosennych przymrozkach, które już i tak znacząco osłabiły sady, przychodzi czas na aktywną walkę z mszycami. Łagodne zimy i stosunkowo ciepłe wiosny to doskonałe warunki dla ich rozwoju. Sprzyjają bezpiecznemu przezimowaniu jaj oraz wczesnemu wylęgowi larw. Konieczna jest zatem dokładna lustracja sadu i wykrywanie pierwszych kolonii, aby uchronić plantacje przed ich masowym rozmnażaniem.

01 czerwca 2017

czytaj więcej >

Rdza atakuje maliny

Okres ostatnich silnych przymrozków był trudny dla plantacji malin. Odmiany jesienne mają uszkodzone pędy, co wpłynie zapewne na ogólny dalszy rozwój krzewów. Opóżnione będzie także owocowanie. Nie zapominajmy jednak o ochronie plantacji. Uaktywniły się już patogeny grzybowe i widoczne są pierwsze objawy porażenia.

23 maja 2017

czytaj więcej >

Sprawy neonikotynoidów ciąg dalszy

Przedstawiciele Greenpeace Polsa przedstawili postulaty dotyczące bezpieczeństwa pszczół na drodze stosowania środków ochrony roślin. Postulaty te Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi traktuje jako kolejny głos w tej zagorzałej dyskusji.

10 maja 2017

czytaj więcej >

Przymrozki to nie jedyny problem...

Prognozy sugerują kolejną mrożną noc, zwłaszcza na terenach wschodniej i centralnej Polski. Warto zabezpieczyć w tym trudnym okresie sady stosując środki prowadzące do okresowego odwodnienia komórek. Na zasadzie osmozy woda wydostaje się na zewnątrz roślin, dzięki czemu następuje utrata wody, która jest krytycznym momentem w trakcie zamarzania. Dzięki temu wewnątrz roślin nie powstają kryształki lodu powodujące uszkodzenia komórek. Jednak nie tylko przymrozki są zagrożeniem dla sadów. Jakie patogeny zaczynają zasiedlać plantacje?

09 maja 2017

czytaj więcej >

Trudny czas infekcji

Przełom marca i kwietnia przyspieszył okres kwitnienia drzew dzięki niespodziewanym wzrostom temperatury powietrza. Niestety, warunki panujące obecnie przyhamowały nieco ten rozwój. Przymrozki dały o sobie znać już w połowie kwietnia, a ich rezulataty z pewnością odczują wszyscy...Niekorzystna pogoda utrzymująca się w większej części kraju, nie uchroni nas niestety przed infekcjami grzybowymi i ważniejszymi szkodnikami. Jakie zabiegi ochronne zaleca się wykonywać w sadach jabłoniowych?

04 maja 2017

czytaj więcej >

Woda w dobrej kondycji

Jakość wody to jeden z podstawowych czynników warunkujących skuteczność zabiegów ochronnych w sadzie. Oprócz atomów wodoru i tlenu, zawiera szereg różnych elementów organicznych i nieorganicznych, które nie pozostają obojętne dla stosowanych preperatów. Na co zatem zwrócić uwagę w momencie oceny stanu wody i jak polepszyć jakość tego nośnika?

29 kwietnia 2017

czytaj więcej >

Podstawy dobrego mieszania

Łączne stosowanie środków ochrony roślin lub środków ochrony z nawozami, czyli popularny "tank-mix" jest bardzo popularnym zabiegiem wśród plantatorów. Jak każdy zabieg ma swoje zalety, ale także i wady. Przed podjęciem decyzji o jego zastosowaniu warto poznać podstawowe zasady mieszania i charakterystykę poszczególnych kombinacji. Jest to bardzo ważne, gdyż nieprawidłowo sporządzony "tank-mix" może spowodować ogromne szkody.

27 kwietnia 2017

czytaj więcej >

Niekorzystny czas dla fungicydów

Warunki pogodowe panujące w ostatnim czasie utrudniają wykonywanie zalecanych zabiegów środkami grzybo i bakteriobójczymi. Jednym z ważniejszych czynników w technice zabiegów jest bowiem temperatura, wpływająca niewątpliwie na skuteczność działania preparatów.

24 kwietnia 2017

czytaj więcej >