StoryEditor

Akademia Sadu Nowoczesnego. Uszkodzenia mrozowe - jak im zaradzić?

05.03.2021., 11:28h

Podczas naszego pierwszego spotkania z cyklu Akademii Sadu Nowoczesnego - "Przygotowania do sezonu w sadach ziarnkowych" rozmawialiśmy m.in. o uszkodzeniach mrozowych w sadzie i biostymulacji drzew w okresie okołokwitnieniowym. Zapis wypowiedzi Arkadiusza Sławińskiego z UPL obejrzysz pod artykułem!

Z kolei Arkadiusz Sławiński z firmy UPL Polska poruszył tematykę biostymulacji drzew w okresie okołokwitnieniowym, zapobiegania uszkodzeniom przymrozkowym, regulacji owocowania i stosowania bioregulatorów.

Zwrócił uwagę, że nie wiadomo jak widoczne w całej Polsce uszkodzenia mrozowe w sadach, zwłaszcza w grupie Jonagolda, Gali czy Szampiona, wpłyną na kwitnienie i związanie owoców. 

- Warunki pogodowe wczesną wiosną mogą nam pomóc w regeneracji uszkodzeń lub nasilić problemy z kwitnieniem. W tej chwili skala uszkodzeń jest zróżnicowana, zależna od lokalizacji czy odmian, a także od zastosowanej agrotechniki. Ciężko określić, jak będzie się kształtowała pogoda. Nie wiemy na przykład, czy nie będzie problemów z dostępem do wody. Nie jesteśmy więc w stanie przewidzieć wpływu tych uszkodzeń na kwitnienie i zawiązywanie owoców – ocenił Sławiński. 

Wymienił działania, jakie można podjąć wczesną wiosną, by zabezpieczyć się przed problemami związanymi z mrozowymi uszkodzeniami. Zaznaczył, że bardzo ważne jest tu nawożenie azotem. 

- Nie spóźniajmy się z wysiewem nawozów doglebowych, głównie azotu. Pamiętajmy, że należy go podać w połowie marca. Niestety obserwujemy, że w połowie sadów te opóźnienia są. Rozważyłbym też zabieg wstrzymania cięcia korzeni, bo stwarza ryzyko potencjalnego stresu wodnego. Namawiałbym również do intensywniejszej biostymulacji wcześniej niż zwykle i np. na zielony pąk zastosować Asahi, co pomoże zintensyfikować nam kolor liści i poprawić jakość fotosyntezy. Należałoby także przyspieszyć nawożenie dolistne. Być może trzeba będzie uruchomić nawodnienie przed kwitnieniem. Jeśli mamy uszkodzenia na młodych nasadzeniach narażonych bardziej na uszkodzenia (np. Gala) warto rozważyć zasilenie biostymulatorem Goteo - powiedział ekspert.

Sławiński zaprezentował także znane rozwiązania biostymulujące oraz regulatory wzrostu od UPL. Są to: Asahi, BM Start, Goteo, Regulex, Promalin i MaxCel.
Asahi SL to bardzo dobrze znany polskim sadownikom biostymulator, który poprawia tolerancję na czynniki sterowe i wpływa na ekspresję genów rośliny. Oparty jest na trzech substancjach aktywnych z grupy nitrofenoli naturalnie występujących w roślinach. Z kolei Regulex 10 SG jest środkiem z grupy regulatorów wzrostu przeznaczonym do ograniczania ordzawienia owoców, utrzymania jakości owoców jabłoni oraz poprawy zawiązywania owoców gruszy. Natomiast nawóz BM Start stosujemy w sadach w okresie do różowego pąka do opadania płatka, szczególnie w warunkach niedostatecznego rozwoju kwiatów w okresie wiosennym oraz w przypadku wystąpienia stresu abiotycznego. 

Oglądaj zapis całej prelekcji Arkadiusza Sławińskiego!

24. kwiecień 2024 19:05