StoryEditor

Letnie zabiegi ochrony śliw

14.07.2021., 11:38h

To trudny sezon dla producentów śliw, plony nie zapowiadają się najlepiej, a w wielu sadach niektóre odmiany zawiodły całkowicie. Przyczyniły się do tego uszkodzenia mrozowe drzew zimą, kilkukrotne przymrozki wiosną oraz niekorzystne warunki do zapylenia w trakcie kwitnienia…

To wszystko z pewnością przełoży się na różnicowanie ochrony na poszczególnych odmianach oraz jej weryfikację na kwaterach nieowocujących – przynajmniej w zakresie zabiegów decydujących o jakości i zdrowotności owoców. Jednak brak owocowania nie zwalnia z konieczności kontynuowania zabiegów wpływających na zdrowotność drzew.
Lipiec i sierpień to okres wzrostu i dojrzewania owoców śliw, w którym producent powinien wykonać kilka ważnych zabiegów ochrony. Tymi najważniejszymi zagrożeniami jest owocówka śliwkóweczka oraz monilioza. W sadach, w których nie wykonano w okresie około kwitnieniowym zabiegów na mszyce, przędziorki i pordzewiacze, w lipcu konieczne może być zwalczanie także i tych szkodników. Ponieważ zbiory wczesnych odmian śliw rozpoczynają się w lipcu, konieczne jest analizowanie okresów karencji dla wybieranych preparatów.

Owocówka śliwkóweczka

W lipcu trwają jeszcze loty I pokolenia owocówki śliwkóweczki, które w tym sezonie rozpoczęły się w ostatniej dekadzie maja, a więc wyjątkowo późno, co było wynikiem bardzo zimnej wiosny. Wykonanie zabiegów na I pokolenie w optymalnych terminach, wskazanych przez pułapki feromonowe (czyli w okresach największego zagrożenia), zmniejszy presję II pokolenia – letniego.
20. kwiecień 2024 14:43