r e k l a m a


Ochrona

Owocówka śliwkóweczka nadal groźna

W sierpniu i we wrześniu trwają jeszcze loty drugiego pokolenia owocówki śliwkóweczki. Mogą być kontynuowane również we wrześniu. Jak chronić nasze sady w tym okresie?

W sadach, które nie ucierpiały wskutek wiosennych przymrozków, pułapki feromonowe muszą być sprawdzane dopóty, dopóki nie zbierzemy owoców z odmian najpóźniejszych. Jak informuje Barbara Błaszczyńska z firmy Agrosimex, w sierpniu należy po raz ostatni wymienić w pułapkach feromony i ewentualnie zabrudzone podłogi. W sytuacji intensywnych lotów motyli w kwaterach odmian późnych trzeba zaplanować kolejny zabieg (w niektórych lokalizacjach nawet czwarty w sezonie), koniecznie 14 dni przed przewidywanym terminem zbioru (wszystkie zalecane insektycydy mają bowiem dwutygodniowy okres karencji).

Jakie preparaty?

Niestety, rotacja środków jest ograniczona, gdyż należą one do dwóch grup chemicznych. W okresie masowego lotu motyli i składania jaj polecane są: Runner 240 SC (związek z grupy hydroidów) oraz neonikotynoidy: Calypso 480 SC, Mospilan 20 SC lub jego liczne odpowiedniki, np. Kobe 20 SP. Poza Runnerem wszystkie pozostałe insektycydy ograniczają przy okazji mszyce, które mogą występować również pod koniec lata (próg zagrożenia dla śliw w lipcu to 1 drzewo z mszycami).

Więcej o ochronie śliw w drugiej części lata można przeczytać w sierpniowym numerze „Sadu Nowoczesnego” (SN 8.2017).

Zdjęcie: B. Błaszczyńska

Galeria zdjęć

Tagi:

Zobacz także

r e k l a m a

r e k l a m a

Sad Nowoczesny 6/2018
WAPŃ