r e k l a m a


Ochrona

Przymrozki to nie jedyny problem...

Prognozy sugerują kolejną mrożną noc, zwłaszcza na terenach wschodniej i centralnej Polski. Warto zabezpieczyć w tym trudnym okresie sady stosując środki prowadzące do okresowego odwodnienia komórek. Na zasadzie osmozy woda wydostaje się na zewnątrz roślin, dzięki czemu następuje utrata wody, która jest krytycznym momentem w trakcie zamarzania. Dzięki temu wewnątrz roślin nie powstają kryształki lodu powodujące uszkodzenia komórek. Jednak nie tylko przymrozki są zagrożeniem dla sadów. Jakie patogeny zaczynają zasiedlać plantacje?

Nadal kontrolujemy sady jabłoniowe w drodze eliminacji kolejnych ognisk zapalnych parcha. Eksperci zalecają stosowanie w tym okresie środków zawierających tiuram, kaptan lub ditianon. Interwencyjnie można aplikować preparaty na bazie anilinopirymidyn. Wówczas można zastosować mieszaninę ze środkami powierzchniowymi. 

Okres kwitnienia sadów jabłoniowych sprzyja występowaniu szarej pleśni. Także tutaj zaleca się stosowanie anilinopirymidyn, z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe i niskie temperatury.

Wysokie zagrożenie pojawu sprawcy brunatnej zgnilizny drzew pestkowych zmusza do zastosowania odpowiedniej ochrony chemicznej w sadach wiśniowych i czereśniowych. Z chwilą wzrostu temperatury do 11-12°C można opryskiwać drzewa środkami zawierającymi tiofanat metylowy lub tebukonazol. Odmiany wrażliwe na raka bakteryjnego (Nefris, Wanda) zaleca się chronić m.in. preparatami miedziowymi lub dostępnymi na rynku środkami biologicznymi. Komunikaty sygnalizują bowiem wysoki poziom zagrożenia występowania patogena raka w najbliższym okresie. 

Żródło: vademecum.cropscience.bayer.com.pl

Fot. P.Gościło

Tagi:

r e k l a m a

r e k l a m a

Sad Nowoczesny 6/2018
WAPŃ