r e k l a m a


Ochrona

Trudny czas infekcji

Przełom marca i kwietnia przyspieszył okres kwitnienia drzew dzięki niespodziewanym wzrostom temperatury powietrza. Niestety, warunki panujące obecnie przyhamowały nieco ten rozwój. Przymrozki dały o sobie znać już w połowie kwietnia, a ich rezulataty z pewnością odczują wszyscy...Niekorzystna pogoda utrzymująca się w większej części kraju, nie uchroni nas niestety przed infekcjami grzybowymi i ważniejszymi szkodnikami. Jakie zabiegi ochronne zaleca się wykonywać w sadach jabłoniowych?

Przed nami najtrudniejsza faza ochrony sadów jabłoniowych przed parchem. Dochodzi bowiem do nasilniejszych infekcji i najbardziej niebezpiecznych. Nawet niskie temperatury nie są w stanie zahamować wysiewu zarodników workowych parcha. W ostatnich dwóch tygodniach sygnalizowano ich pojaw. W chwili obecnej do ochrony sadów jabłoniowych przed parchem zarejestrowane są 83 środki (dla użytkowników profesjonalnych) zawierające difenokonazol, propineb, tiuram, wodorowęglan potasu, pirymetanil, ditianon, kaptan, miedż, cyprodynil, mieszaninę fosfonianu dipotasu i ditianonu, krezoksym metylu, maknozeb, mieszaninę ditianonu i pirymetanilu, pentiopyrad, propikonazol, mieszaninę kaptanu i triadimenolu, mieszaninę fluopyramu i tebukonazolu, tebukonazol i dodynę. Zabiegi zapobiegawcze warto powtarzać nawet co 4-6 dni.

W okresie obniżonej temperatury, panującej zarówno w dzień jak i w nocy, zaleca się wspomagać preparaty zwalczające paracha - nawozami cynkowo-borowymi. Trzeba pamiętać, że niektóre nawozy wymagają użycia wody o temperaturze powyżej 10°C.

Początek maja to dobry czas na lustracje sadów jabłoniowych w celu wykrycia pierwszych ognisk zapalnych mączniaka. Jest to czynność szczególnie istotna w przypadku odmian podatnych tj. Idared, Paulared, Early Geneva, Cortlan oraz bardzo popularnych Jonagold lub Jonagored. Preparaty siarkowe i polecane do ochrony przed mączniakiem środki (np. zawierające mieszaninę kaptanu i triadimenolu) zaleca się stosować w fazie różowego pąka. W zwalczaniu mączniaka, oprócz właściwej ochrony chemicznej, ważne są także zabiegi fitosanitarne tj. wycinanie porażonych pędów i bielejących rozet. Ograniczamy w ten sposób dalsze rozprzestrzenianie się infekcji.

Faza różowego pąka to także czas, w którym możemy spodziewać się pojawu owocnicy jabłkowej. Jej obecność pozwolają nam stwierdzić białe tablice lepowe, które najlepiej rozwiesić na nasłonecznionej stronie drzew. 20 odłowiownych dorosłych błonkówek do czasu zakończenia kwitnienia to próg szkodliwości dla owocnicy. Wówczas decyzja o wykonaniu zabiegu opryskiwania jest uzasadniona. Pod względem dostępności środków ochrony, do zwalczania owocnicy w sadzie jabłoniowym przeznaczone są preparaty zawierające acetamipryd i chloropiryfos metylowy. Zatem rotacja jest w tym względzie znacznie utrudniona.

Sygnalizuje się, że w niektórych częściach Polski sadownicy mają już problem z gąsienicami zwójkówek liściowych. Zaleca się prowadzić lustracje sadów, a w razie masowego pojawu szkodnika zastosować środki do tego przeznaczone, zawierające benzoesan emamektyny, chlorantraniliprol, acetamipryd, chloropiryfos metylowy lub cypermetrynę.

Insektycydy należy stosować rozważnie, a przede wszystkim zwracać uwagę na okres prewencji określonej w etykiecie/instrukcji stosowania środka. Wraz ze wzrostem temperatury rozpoczną się obloty pszczół. W trakcie ich trwania nie zaleca się wykonywać żadnych zabiegów ochronnych w sadzie.

Można także zastosować dawki dzielone azotowych nawozów doglebowych (w chwili obecnej ok. 30% całkowitej zalecanej dawki przeznaczonej na sezon wegetacyjny).

Tekst: MS

Tagi:

Zobacz także

r e k l a m a

r e k l a m a

Sad Nowoczesny 4/2018
NAWOŻENIE DOLISTNE