r e k l a m a


Agrotechnika

Co nowego w odmianach?

Krajowy rejestr prowadzony przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupii Wielkiej jest urzędowym wykazem odmian roślin rolniczych, warzywnych i sadowniczych, których materiał siewny/szkółkarski może być wytwarzany i może znajdować sie w obrocie w Polsce, jak i na obszarze Unii Europejskiej. Obecnie do krajowego rejstru mogą być wpisywane odmiany 28 roślin sadowniczych, a ponadto odmiany gatunków roślin uprawnych tradycyjnie uprawianych na terytorium Polski, posiadających znaczenie dla ukształtowania krajobrazu i zrównoważonego rolnictwa.

W minionym 2016 roku i na początku 2017 w krajowym rejestrze (KR) pojawiło się kilka nowych odmian popularnych gatunków sadowniczych, a niektóre zostały zgłoszone i są w trakcie badań OWT. Z rejestru wykreślono także kilka odmian. Należy jednak zaznaczyć, że  w przypadku odmian figurujących nadal we wspólnotowych katalogach (CCA/CCV) ich materiał siewny - mimo skreślenia z krajowego rejestru - może znajdować się w obrocie w państwach członkowskich Unii Europejskiej.

1. Gatunki, których odmiany wpisane są do KR:

 • grusza pospolita - owocująca 'Noiabrskaia' (24.02.2016r.) Hodowca: Boomkwekerij Van Rijn - De Bruyn B.V. Jest to ukraińska odmiana, średnio silnie rosnąca, bogato ulistniona z piraidalną koroną. Wcześnie wchodzi w okres kwitnienia. Owoce duże lub bardzo duże, jajowatoowalne, z grubą i szorstką skórką, po dojrzeniu koloru jasnożółtego, pokrytą rozmytym jasnoczerwonym rumieńcem. Dojrzałość zbiorczą osiąga pod koniec września.
 • jabłoń domowa - owocująca 'Chopin' (24.02.2016r.) Hodowca: Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego. Polska odmiana umiarkowanie silnie rosnąca, tworząca lużną, rozłożysta koronę. Zapylaczem jest 'Topaz', ale sama odmiana jest diploidalna- może zapylać inne odmiany. Tworzy owoce średniej wielkości, kuliste, lekko spłaszczone. Skórka gładka, bez ordzawień, bez nalotu, trawiasto zielona, po dojrzeniu jasnozielona, od strony nasłonecznionej z czerwonawym, rozmytym rumieńcem, przetchlinki średniej wielkości, liczne, wyraźnie widoczne na tle rumieńca. Dojrzałość zbiorcza w pierwszej połowie pażdziernika. Odporna na parcha jabłoni i umiarkowanie podatna na mączniaka.
 • jabłoń domowa - owocująca 'Sander' (24.02.2016r.) Hodowca: Gospodarsto Szkółkarskie Andrzej i Szymon Nowakowscy. Polska odmiana, słabo rosnąca. Ze względu na słabe zagęszczenie łatwa w formowaniu. Owocuje corocznie bardzo obficie i wymaga przerzedzania. Tworzy średniej wielkości owoce, cylindryczne z jasnożółtą skórką i paskowanym czerwono-pomarańczowym rumieńcem. Dojrzałość zbiorcza w połowie sierpnia. Średnia wrażliwość na mróz, mała na parcha, mączniaka i choroby kory oraz drewna.
 • leszczyna pospolita 'Jolus' (24.02.2016r.) Hodowca: Andrzej Marczak.
 • malina właściwa 'Radziejowa' (24.02.2016r.) Hodowca: Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach. Polska odmiana średnio silnie rosnąca. Wytwarza średnią ilość jednorocznych pędów oraz odrostów korzeniowych. Pędy średniej grubości, sztywne. Młode pędy jasnozielone z antocyjanowym zabarwieniem, starsze barwy brązowo purpurowej. Kolce małe, krótkie, rzadko rozmieszczone. Tworzy duże owoce, o stożkowatym kształcie, czerwone z niewielkim połyskiem. Dojrzałość zbiorczą uzyskuje w drugiej połowie czerwca.
 • malina właściwa 'Sokolica' (24.02.2016r.) Hodowca: Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach. Polska odmiana, silnie rosnąca. Wytwarza średnią ilość jednorocznych pędów oraz odrostów korzeniowych. Krzewy o zwartym pokroju tworzą duże owoce o stożkowym kształcie, tępo ściętym, barwy jasnoczerwonej z niewielkim połyskiem. Dojrzałość zbiorcza pod koniec czerwca.
 • truskawka 'Flair' (24.02.2016r.) Hodowca: EI Santa Beheer BV. Odmiana wczesna, o silnym wzroście, liście jasno zielone, duże. Otwarty pokrój ułatwia zbiór i dojrzewanie owoców. Owoce duże, o regularnym, stożkowym kształcie, barwy intensywnie czerwonej, silnie błyszczące.
 • truskawka 'Pink Rosa' (24.02.2016r.) Hodowca: Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach. Polska odmiana deserowa. Wzrost roślin silny, pokrój luźny, rozłożysty, ulistnienie średnio obfite. Liścia jasnozielone o średnim połysku, lekko wklęsłe wzdłuż nerwu głównego, o ząbkowanych brzegach, tępo zakończonych (półkolistych). Rozłogi średnio liczne, słabo owłosione, o umiarkowanym zabarwieniu antocyjanowym. Owoce duże i bardzo duże, szeroko stożkowate i sercowate, bardzo kształtne, jędrne (jędrniejsze niż owoce odmian 'Elsanta' i 'Honeoye'), o zagłębionych orzeszkach, umiarkowanie aromatyczne, dość smaczne i lekko kwaskowe. Skórka pomarańczowo-różowa, równomiernie wybarwiona, o dość silnym połysku. Mało podatna na szarą pleśń, białą plamistość liści, mączniaka prawdziwego truskawki i werticiliozę, ale umiarkowanie podatna na czerwoną plamistość liści. Odmiana wytrzymała na przemarzanie.
 • truskawka 'Rumba' (24.02.2016r.) Hodowca: Fresh Forward Holding B.V. Odmiana przystosowana do uprawy w w zimnym klimacie Europy. Wytwarza jednolite, bardzo błyszczące owoce, wystarczająco twarde i rzadko ulegające deformacjom. Skórka barwy czerwonej do ciemnoczerownej. Wczesno dojrzewająca czerwcowa odmiana, odporna na gnicie, mączniaka prawdziwego i uszkodzenia od deszczu. Średnio podatna na więdnięcie.
 • truskawka 'Sonata' (24.02.2016r.) Hodowca: Fresh Forward Holding B.V. Silnie rosnąca odmiana o lużnym pokroju. Tworzy duże lub bardzo duże, stożkowe owoce, o intensywnie czerwonej barwie, silnie błyszczące. Odmiana średnio wczesna. Z uwagi na korzystną budowę kwiatostanu, odporna na wiosennie przemarzanie. Owoce dobrze znoszą transport, przydatna do sterowanej uprawy w gruncie.

2. Gatunki, których odmiany skreślono z KR lub dla których wygasł okres wpisu w KR:

 • agrest 'Pax' (25.02.2016r.) Hodowca: East Mailig Research
 • jabłoń domowa - owocująca 'Pinova' (9.01.2017r.) Hodowca: Artevos GmbH
 • jabłoń domowa - owocująca 'Piros' (9.01.2017r.) Hodowca: Artevos GmbH
 • porzeczka czarna 'Ben Tirran' (9.08.2016r.) Hodowca: Gospodarstwo Ogrodnicze Wiesław Błocki
 • śliwa domowa - owocująca 'Cacanska Lepotica' (7.06.2016r.) Hodowca: Fruit Research Institute - Cacak
 • śliwa domowa - owocująca 'Cacanska Najboljan' (7.06.2016r.) Hodowca: Fruit Research Institute - Cacak
 • śliwa domowa - owocująca 'Cacanska Rana' (7.06.2016r.) Hodowca: Fruit Research Institute - Cacak
 • śliwa domowa - owocująca 'Katinka' (25.02.2016r.) Hodowca: Dr.Walter Hartmann Universität Mohenheim

3. Odmiany zgłoszone o wpis do krajowego rejestru i przyjęte do urzędowych badań OWT:

 • grusza pospolita - owocująca 'G56' (4.02.2016r.) Hodowca: SGGW w Warszawie
 • jabłoń domowa - owocująca 'W1' (31.01.2017r.) Hodowca: Arkadiusz Wacławek
 • jabłoń domowa - owocująca 'J-2003-11' (31.01.2017r.) Hodowca: Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach
 • jabłoń domowa - owocująca 'AJ-2' (4.02.2016r.) Hodowca: Gospodarstwo Szkołkarskie Andrzej i Szymon Nowakowscy
 • leszczyna pospolita 'NO 07' (31.01.2017r.) Hodowca: Tomasz Kaczorowski
 • malina właściwa 'NR136101' (31.02.2017r.) Hodowca: Niwa Hodowla Roślin Jagodowych sp. z o.o.
 • malina właściwa '07222' (4.02.2016r.) Hodowca: Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach
 • malina właściwa '07212' (4.02.2016r.) Hodowca: Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach
 • orzech włoski - owocujące 'U 02' (4.02.2016r.) Hodowca: Anna Jankowska
 • pigwa pospolita - podkładki 'PSN 1' (31.01.2017r.) Hodowca: Gospodarstwo Szkółkarskie Andrzej i Szymon Nowakowscy
 • śliwa domowa - owocująca 'SL 706' (31.01.2017r.) Hodowca: Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach

Żródło: COBORU, szkolkarstwo.com.pl

Tagi:

Zobacz także

r e k l a m a

Sad Nowoczesny 4/2018
NAWOŻENIE DOLISTNE