r e k l a m a


Agrotechnika

Jak zatroszczyć się o sady pozbawione plonu

Z doniesień producentów wynika, że wskutek kwietniowych przymrozków straty w niektórych uprawach czereśni wyniosły 80–90%, a nawet 100%. Sady pozbawione plonów nie będą wymagały inwestowania w takie prace, jak przerzedzanie czy zbiór owoców. Należy jednak pamiętać, że są to uprawy wieloletnie i całkowita rezygnacja z zabiegów pielęgnacyjnych przekreśli szanse na wymierny zysk w przyszłości.

Drzewa, które nie owocują, są nadmiernie pobudzone do wzrostu i mogą słabiej zawiązywać pąki kwiatowe na przyszły rok. Aby tego uniknąć, nie wolno zaniedbać podstawowych zabiegów.

 

Ochrona przed chorobami i szkodnikami

 

Nigdy nie należy całkowicie zaprzestać ochrony. Szczególną uwagę powinno się zwrócić na mszyce i inne agrofagi żerujące na liściach, a także na choroby kory i drewna. Zaniedbanie tych czynności może doprowadzić do uszkodzenia zawiązujących się pąków kwiatowych, osłabić kondycję drzew oraz przyczynić się do trudniejszej ochrony w roku następnym.

 

Nawożenie

 

Można się spodziewać, że nieplonujące drzewa będą miały silniejszy wzrost, ponieważ włożą w ten proces całą energię, która zwykle jest zużywana na rozwój owoców. W związku z tym nie należy rezygnować z nawożenia, a jedynie je nieco ograniczyć – szczególnie dostarczanie azotu, który wzmaga wzrost drzew. Pamiętajmy też o dokarmianiu roślin pod koniec sezonu wegetacyjnego, aby mogły one z nową siłą rozpocząć kolejny sezon.

 

Cięcie

 

W celu ograniczenia siły wzrostu drzew oraz poprawy zawiązywania się pąków kwiatowych warto też przeprowadzić cięcie letnie. Ważne, aby wykonać je w ciepłe, słoneczne dni, tak aby ryzyko porażenia ran chorobami kory i drewna było jak najmniejsze.

Tekst i fot.: AO

Tagi:

r e k l a m a

Sad Nowoczesny 6/2018
WAPŃ