r e k l a m a


Agrotechnika

Na drodze wyrównania plonu

Plonowanie drzew owocowych podlega często zmianom w kolejnych latach uprawy. W pierwszym roku owocowanie jest obfitsze, a w kolejnym już znacznie niższe. Naukowcy z Uniwersytetu Hohenheim chcą zbadać powód tego fenomenu na przykładzie jabłoni.

Według badaczy z uniwersytetu tzw. alternacja jest problematyczna dla producentów. W celu zniwelowania tych przypadkowych wahań, plantatorzy są uzależnieni od metod chemicznych lub mechanicznych, które często mają ograniczony efekt. Naukowcy próbują zatem dociec, jakie są podstawy i sposoby powstawania zmienności. Jedna z teorii głosi, że dojrzałe owoce były poddawane działaniu hormonu, w celu stłumienia powstawania kwiatów w roku następnym.

Naukowcy z Hohenheim do swoich badań wykorzystują stare odmiany jabłoni. Odmiana 'Spencer's Seedless' tworzy owoce bez nasion, ponieważ zazwyczaj kwiaty nie są zapylane z powodu prakujących płatków. Celem doświadczenia jest porównanie plonu dwóch grup tej odmiany, przy czym drugą grupę stanowią owoce posiadające nasiona, a pochodzące ze sztucznego zapylenia. W ten sposób zostanie przebadana hipoteza o obecności hormonu powstającego w nasionach.

Dalsze podejście opiera się na konkurencji zachodzącej wewnątrz drzewa. Zakłada się, że wzrost i kwitnienie konkurowały z sobą o składniki odżywcze. W eksperymencie w tym kontekście, silne wahania w plonowaniu mogłyby być także indukowane przez bardzo niewielkie zmienności.

Projekt jest finansowany przez DFG (Niemieckie Stowarzyszenie Badaczy), jak również przez australijskie zrzeszenie ogrodników "Horticulture Innovation Australia Limited".

Żródło: freshplaza.com

Zjęcie: fotolia.com

Tagi:

Zobacz także

r e k l a m a

Sad Nowoczesny 6/2018
WAPŃ