r e k l a m a


Prawo

Ochrona małych firm przed gigantami branży spożywczej

Właśnie weszła w życie ustawa o tzw. przewadze kontraktowej. Jej celem jest ochrona małych firm i producentów żywności w kontaktach z gigantami branży spożywczej. Jak odnoszą się do niej zainteresowane strony?

Wiktor Szmulewicz, szef Krajowej Rady Izb Rolniczych, w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową wyjaśnia, że nowe przepisy mogą pomóc w ucywilizowaniu handlu między producentami a sklepami. W nowych kontraktach będą bowiem jasno określone terminy płatności czy ceny za produkty żywnościowe.

Dzięki anonimowym donosom do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, małe firmy lub rolnicy będą mogli zaskarżyć duże sieci handlowe, co może skutkować nałożeniem kary pieniężnej w wysokości 3% obrotu przedsiębiorcy z poprzedniego roku.

Jaka jest reakcja drugiej z zainteresowanych stron? Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu, zauważa że nowe przepisy mogą zniechęcić duże sieci handlowe do podejmowania współpracy z małymi producentami żywności lub koncerny do podejmowania rozmów z małymi sprzedawcami. W efekcie, zaopatrzenie sieciówek w lokalne produkty, może ulec znacznemu zawężeniu.

Ustawa miała chronić małych producentów i sprzedawców, ale prawdopodobnie odbędzie się to ich własnym kosztem. W jakim stopniu sprawdzą się przewidywania specjalistów przekonamy się już wkrótce.

Żródło: biznes.onet.pl

Tagi:

Zobacz także

r e k l a m a

r e k l a m a

Sad Nowoczesny 6/2018
WAPŃ