r e k l a m a


Relacje

Ostatnia taka konferencja

„Europa rynkiem dla polskich jabłek” to temat ostatniej konferencji zorganizowanej przez prof. Eberharda Makosza na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie (28 marca).

– Spodziewałem się, że sala nie będzie pełna, bo dzisiaj są to tematy już nie dla wszystkich producentów jabłek – zagaił Profesor.– Kiedy jest mowa o ochronie, o nawożeniu, o cięciu to jest tłum. Ale jak poprawić jakość, jak zmienić odmiany, gdzie eksportować –już nie wszystkich interesuje. I to jest właśnie przykład jak nas jest jeszcze niewielu, chcących zmienić sytuację w sadownictwie. Wiele osób liczy na to, że jeszcze jakoś to będzie, a ja twierdzę, że te dobre czasy bezpowrotnie się skończyły. Trzeba się przystosować do nowych warunków.

200 osób, w tym najlepsi polscy sadownicy, wysłuchało wykładów ekspertów z kraju i zagranicy. Dr Bożena Nosecka mówiła o geografii eksportu polskich jabłek w Europie, HelwigSchwartau zastanawiał się nad szansami polskich jabłek w Zachodniej Europie a Peter van Arkel wypunktował warunki, które mogą dostosować nasze owoce do potrzeb i wymagań rynku zachodniego. Maciej Lipecki w barwny sposób opowiadał o rozwoju sadownictwa w krajach po byłym Związku Radzięckim, zaś Sławomir Kędzierski skupił się na problemach w eksporcie naszych jabłek do krajów Europy Wschodniej.

Obszerne relacje z tej konferencji zamieścimy w majowym i czerwcowym numerze Sadu Nowoczesnego

Tekst i zdjęcia: Jolanta Szaciłło

Galeria zdjęć

Tagi:

Zobacz także

r e k l a m a

r e k l a m aSad Nowoczesny 6/2018
WAPŃ