r e k l a m a


Relacje

Turniej Wiedzy Ogrodniczej

Międzyszkolny Turniej Wiedzy Ogrodniczej w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego (Nowa Wieś koło Warki) odbył się po raz pierwszy. 9 marca do siedziby CKZiU przyjechali reprezentanci szkół kształcących w zawodzie technik ogrodnik z województwa świętokrzyskiego, łódzkiego, mazowieckiego: z Warszawy, Piaseczna, Sandomierza, Mszczonowa, Sochaczewa i Skierniewic.

– To pierwsza impreza tego typu w naszej szkolea także w innych placówkach zawodowych. Pomysł na jej organizację powstał jakiś czas temu, jednak dopiero pod koniec ub. roku zaczęliśmy przygotowania – mówiła Danuta Borowiec, dyrektor CKZiU. – Poprzez taką inicjatywę chcemy upowszechniać wiedzę z zakresu ogrodnictwa, promować i zwiększać motywację do kształcenia w zawodzie technik ogrodnik oraz poszerzyć współpracę z innymi szkołami czy firmami ogrodniczymi.

– Kierunek ogrodniczy w naszej szkole (która istnieje 44 lata) cieszy się dużą popularnością, głównie z powodu jej położenia – w zagłębiu sadowniczym Polski. Tutaj młodzi ludzi „żyją” sadownictwem, aktywnie pomagają w gospodarstwach rodziców. Jednak nie we wszystkich zawodowych placówkach tak jest. W wielu z powodu braku kandydatów nie ma corocznego naboru. Mamy nadzieję, że poprzez takie międzyszkolne konkursy znów zacznie wzrastać zainteresowanie zawodem technik ogrodnik.

Turniej składał się z kilku etapów. Pierwszy odbył się w szkołach uczestników i zakończył wyłonieniem grupy trzech reprezentantów. Drugi obejmował zajęcia praktyczne z ogrodnictwa. Trzeci polegał na sprawdzeniu wiedzy merytorycznej. Młodzież odpowiadała na wylosowane pytania z zakresu sadownictwa i szkółkarstwa, warzywnictwa, roślin ozdobnych i ekonomiki, rozpoznawała gatunki roślin ogrodniczych i ich chorób. Zadania wymagały od uczniów szerokiej wiedzy: były testowe z jedną lub wieloma prawidłowymi odpowiedziami oraz otwarte, dotyczące problemu np. zwalczania parcha w uprawie jabłoni. Konsultacje przy przygotowywaniu pytań do tego etapu prowadzono wraz z Wydziałem Ogrodnictwa Biotechnologii i Architektury Krajobrazu SGGW w Warszawie.

Turniej został objęty patronatem przez Starostę Grójeckiego, Wydział OGBiAK SGGW w Warszawie, Związek Sadowników RP, Mazowiecką Izbę Rolniczą, Szkółkę Drzewek  Owocowych  Doliński z Worowa, Spółdzielnię Sadowniczą Polsad w Lewiczynie, Gospodarstwo Szkółkarskie Łazuccy z Jasieńca, „Szkółkarstwo Ozdobne Kordus” z Woli Mrokowskiej, Chemirol – oddział ZZO w Warce, a także czasopismo „Sad Nowoczesny”, „Warzywa i Owoce Miękkie”, „Pod Osłonami” wydawnictwa PWR i Hortpress. Wymienione jednostki były także fundatorami nagród. msz

Galeria zdjęć

Tagi:

r e k l a m a

r e k l a m aSad Nowoczesny 6/2018
WAPŃ