czwartek, 31 lipca 2014

SZKÓŁKARSTWO

DATA PUBLIKACJI: 05.07.2012

‘LIGOLINA’ nowa odmiana jabłoni


‘LIGOLINA’ nowa odmiana jabłoni Fot. Edward Żurawicz

Prof. dr hab. Edward Żurawicz, Dr Mariusz Lewandowski, Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach

'Ligolina' została wyhodowana w Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach. Powstała ze skrzyżowania odmian 'Linda' x 'Golden Delicious', podobnie jak 'Ligol'. Dotychczasowe wyniki badań wskazują, że 'Ligolina' jest bardzo obiecującą, nową zimową odmianą jabłoni. Ma owoce dobrej jakości, o wysokich walorach przechowalniczych. Jest przydatna zarówno do tradycyjnej, jak i integrowanej uprawy towarowej oraz do uprawy amatorskiej.

‘Ligolina’ jest od mianą zimową. Drzewa rosną umiarkowanie silnie. Wcześnie wchodzą w okres owocowania. Po wejściu w okres owocowania ich wzrost słabnie. Drzewa tworzą koronę stożkowatą, średnio zagęszczoną. Jednoroczne pędy są dość cienkie, o międzywęźlach średniej długości. ‘Ligolina’ kwitnie średnio wcześnie, kwiaty są więc mało narażone na przymrozki wiosenne. Jest dobrze przystosowana do warunków klimatycznych Polski, dobrze znosi mroźne zimy. Drzewa są mało podatne na parcha i mączniaka jabłoni, ale dość wrażliwe na zarazę ogniową.

Owoce są średniej wielkości do dużych, kulisto-stożkowate, beczułkowate lub cylindryczne, zwężające się w kierunku kielicha. Mają zielonożółtą, gładką skórkę (bez nalotu woskowego i bez ordzawień), z połyskiem, pokrytą w dużej części czerwonym, marmurkowym rumieńcem. Miąższ jest średnio- ziarnisty, kremowy, soczysty, chrupiący, z lekkim aromatem. Owoce osiągają dojrzałość zbiorczą w trzeciej dekadzie września lub na początku października. Bardzo dobrze się przechowują zarówno w chłodni zwykłej (do końca marca), jak i w chłodni z KA (podobnie jak ‘Ligol’).

W latach 2003-2010 w Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach oceniano wzrost i plonowanie odmiany ‘Ligolina’ na czterech podkładkach: ‘M.9’ (karłowa), ‘M.26’, ‘P 14’ i ‘P60’ (półkarłowe). Odmianą standardową była odmiana ‘Jonagold’ rosnąca na tych samych podkładkach. Niezależnie od zastosowanej podkładki drzewa odmiany ‘Ligolina’ rosły słabiej w porównaniu do Jonagolda. Wzrost drzew obydwu odmian zależał w takim samym stopniu od podkładki. Najsłabiej rosły drzewa na podkładce karłowej ‘M. 9’, silniej na podkładce ‘P 60’, jeszcze silniej na ‘M.26’ i ‘P 14’. ‘Ligolina’, niezależnie od podkładki, plonem nie ustępowała odmianie ‘Jonagold’, a na podkładkach ‘M.9’ i ‘M.26’ wydała plon istotnie wyższy. Wieloletnie obserwacje wzrostu i owocowania drzew wskazują, że ‘Ligolina’ podobnie, jak ‘Ligol’, ma skłonność do przemiennego owocowania. Potrzebne jest więc umiejętne formowanie i cięcie drzew, przerzedzanie zawiązków, a także dobór właściwej podkładki i stanowiska. Badania w tym zakresie trwają. Wyłączną licencję na rozmnażanie i rozpowszechnianie w Polsce kwalifikowanego materiału szkółkarskiego odmiany ‘Ligolina’ ma Ośrodek Elitarnego Materiału Szkółkarskiego w Prusach k. Skierniewic, należący do Instytutu Ogrodnictwa.

Artykuł pochodzi z nr 7/2012 czasopisma "Owoce Warzywa Kwiaty"

 KOMENTARZY: 0
TWOJA OCENA:
Trwa wysyłanie Twojej oceny...
Ocena: 5.0 z 5. 1 ocen.
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.

Dodaj komentarz

Nick:
Treść komentarza:

Wpisz kod z obrazka:

Jeżeli chcą Państwo zamieścić komentarz do tego artykułu, prosimy o wypełnienie znajdującego się po lewej formularza.

Państwa komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora. Hortpress Sp. z o.o. zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarzy bez konieczności podania powodu.

Prezentowane komentarze nie przedstawiają stanowiska Hortpress Sp. z o.o., a jedynie ich autorów.

CZASOPISMA

TYTUŁ:

Pod Osłonami - Uprawy w szklarniach i tunelach nr 3/2014

AKTUALNE WYDANIE> NUMERY ARCHIWALNE > PRENUMERATA >

KALENDARZ WYDARZEŃ

Lipiec 2014
ponwtśrczwptsobnie
 01020304
Agro-Tech Minikowo 2014
XIII PIKNIK w BŁĘDOWSKICH SADACH
Agro-Tech Minikowo 2014
XIII PIKNIK w BŁĘDOWSKICH SADACH
0708091011
Grupa Truskawkowa – podsumowanie sezonu 2014
13
14151617181920
212223
Dzień Otwartych Drzwi Instytutu Ogrodnictwa. Pola Doświadczalne upraw warzywnych w Skierniewicach
252627
28293031   

Polityka cookies

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Szczegółowe informacje o celu ich używania i zmianie ustawień znajdują się w Polityce prywatności.