Dzwonek  Czytaj prenumeratę już od 167 zł  Skorzystaj

Czy UOKiK zbada czy doszło do zmowy sieci handlowej co do skupu jabłek?

Czy UOKiK zbada czy doszło do zmowy sieci handlowej co do skupu jabłek?

Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek sejmu zgłosił wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta, aby zbadał czy doszło do zmowy cenowej przez sieci handlowe, które miałyby ustalać ze sobą ceny skupu jabłek. A to miało uderzać bezpośrednio w sadowników.

Lewica w obronie polskich sadowników

Już kilka tygodni temu przedstawiciele lewicy apelowali do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o interwencję względem sytuacji na rynku owoców.

- W obecnej sytuacji producenci owoców, w szczególności producenci jabłek, stawiani są w bardzo niekomfortowej sytuacji. Duże sieci handlowe wykorzystują swoją pozycję dużego gracza na rynku i zmuszają sadowników do tego, by ci sprzedawali jabłka poniżej kosztów produkcji - tłumaczy Arkadiusz Iwaniak, poseł Nowej Lewicy.

Zmowa cenowa sieci handlowych - wniosek skierowany do UOKiK

Wicemarszałek sejmu, Włodzimierz Czarzasty skierował wniosek do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o zbadanie tematu i ustalenie czy nie doszło do zmowy cenowej względem narzucanej na rynku ceny jabłek. 

Cena skupu jabłek obecnie jest zdecydowanie poniżej nawet kosztów produkcji , co uderza w sadowników. Dodatkowo embargo rosyjskie, a teraz również i białoruskie oraz rosnące w zastraszającym tempie ceny energii elektrycznej, ceny nawozów i środków do produkcji czy kosztów pracowniczych mogą doprowadzić do upadku wielu gospodarstw sadowniczych. 

Trzy sieci handlowe, a ta sama oferta. Przypadek?

W styczniu 2022 roku Mirosław Maliszewski, przewodniczący Związku Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej podał do informacji ogólnej fakt, że trzy znaczące na rynku sieci handlowe w Polsce, skierowały w tym samym czasie do grup producenckich, przedsiębiorstw oraz indywidualnych sadowników ofertę o podobnym brzmieniu
Od oferty tej zależy przyjęcie umów z dostawcami na przyszłość. Sieci chciały wymóc na sadownikach, aby cena jabłka była poniżej 2 złotych za kilogram do końca okresu sprzedaży. 

Według posłów Lewicy, rodzi to przypuszczenie zawarcia zakazanego porozumienia polegającego na ustalania cen zakupu towarów. 

- Okoliczność ta powinna zostać zbadana przez Prezesa OUKiK - podsumowuje Włodzimierz Czarzasty.

Patrycja Bernat

Podobne artykuły

Sad Nowoczesny

Sad Nowoczesny 06/2022

magazine cover image KUP PRENUMERATĘ ZOBACZ E-WYDANIE

PogodaPoznań

temp. min./max.

17°C/20°C