StoryEditor

W Polsce jest ponad 626 hektarów upraw winorośli

06.09.2021., 11:41h

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa podsumował wpis do ewidencji producentów win. Obecnie mamy ich w Polsce 376 i 767 hektarów na których uprawia się winogrono. W związku z tym w ciągu ostatnich 11 lat produkcja wina zwiększyła się 35-krotnie.

Rynek wina w Polsce i jego regulacje

Zgodnie z danymi KOWR w ciągu ostatnich 12 lat ilość producentów wina zarejestrowanych w ewidencji prowadzonej przez KOWR zwiększyła się 16-krotnie, a areał uprawy winorośli wzrósł 15-krotnie. W tym samym czasie 35-krotnie wzrosła produkcji wina.

Produkcja wina w Polsce wykres

Instytucją, która administruje polskim rynkiem wina jest KOWR. Każdy producent, czyli osoba fizyczna lub prawna, która chce wyrabiać i sprzedawać wino, musi uzyskać wpis do ewidencji producentów wina. Kwestie te regulują przepisy krajowe oraz unijne. Potrzeba ewidencji wynika z tego, iż wino jest objęte podatkiem akcyzowym dodatkowo niezbędne jest, również sprawdzanie sposobu produkcji wina, jego etykietowania i certyfikacji. Dodatkowym plusem ewidencji jest możliwość monitorowania rynku wina, zapasów na koniec roku gospodarczego oraz zbiorów winogron i produkcji. Na podstawie tych danych, również Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa dokonuje kontroli upraw winorośli. Pamiętajmy, że wino można produkować tylko z odmian winorośli dopuszczonych przez UE.

Jednocześnie, producent wyrobów winiarskich, posiadający jednocześnie zezwolenie na obrót hurtowy alkoholem do 18% musi obowiązkowo do 31 sierpnia każdego roku składać Dyrektorowi Generalnemu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa deklarację o zapasach win lub moszczów winogronowych.

Rośnie areał upraw winorośli i zwiększa się asortyment rodzimych win

Natomiast 15 stycznia br. upływa termin składania deklaracji dotyczących rynku wina. Producenci wpisani do ewidencji na rok gospodarczy 2020/2021 zobowiązani są do złożenia deklaracji o zbiorach winogron oraz produkcji wina lub moszczu winogronowego w danym roku gospodarczym.

Początkowo areał uprawy winogron wynosił 50 ha, rok rocznie jednak przybywało coraz więcej plantacji. Na koniec sierpnia 2021r winogrona uprawia się na powierzchni 626 hektarów, a winnice otwierane są na terenie całego kraju.

W Polsce najwięcej winnic jest w południowych województwach. Wynika to z warunków klimatycznych sprężających uprawie winorośli. Według danych KOWR najwięcej producentów wina w województwach: małopolskim (72), lubuskim (46), podkarpackim (41) dolnośląskim (40), oraz lubelskim (38). Powierzchnia winnic waha się od kilkunastu arów do kilkunastu hektarów. Często zdarza się tak, że produkcja wina połączona jest z agroturystyką. Zwiększająca się popularność winorośli wynika, też z postępu hodowli roślin, dzięki której rośliny coraz lepiej radzą sobie w naszym klimacie.

Rosnąca popularność polskich win wynika również, ze zmiany upodobań konsumentów. Coraz częściej klienci sięgają po zwiększający się asortyment win krajowych.

Autor Joanna Białek
wykres: KOWR
zdjęcie: pixabay
18. kwiecień 2024 20:39