Dzwonek  Czytaj prenumeratę już od 167 zł  Skorzystaj

Cudzoziemcy kupują ziemię

Cudzoziemcy kupują ziemię

W latach 1990–2013 cudzoziemcy kupili w Polsce, na podstawie pozwoleń wystawionych przez MSW, ponad 50 tys. ha ziemi – donosi Polska Agencja Prasowa. W ub. r. było to 697 ha (najwięcej w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim i pomorskim), a w 2012 r. –ponad 1 tys. ha.

Chcąc kupić ziemię w Polsce cudzoziemiec musi wykazać, że jego związki z naszym krajem są silne i trwałe (np. ma również polskie obywatelstwo, jest w związku małżeńskim z polskim obywatelem, jest w kadrze kierowniczej przedsiębiorstwa z kapitałem zagranicznym, prowadzi na terenie naszego kraju działalność gospodarczą zgodną z zasadami określonymi w odpowiedniej ustawie). Zezwolenia wydaje MSW.

Obcokrajowcy, którzy mieszkają w Polsce co najmniej 5 lat od dnia uzyskania karty stałego pobytu mogą zakupić ziemię bez zezwolenia. Właśnie na takiej zasadzie w ub. r. nabyli oni prawo własności lub prawo wieczystego użytkowania blisko 4 tys. nieruchomości gruntowych o łącznej powierzchni 2418 ha. Wśród nich najwięcej było Niemców, Holendrów, obywateli Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Francji.

 

Autor: Jolanta Szaciłło

 

Podobne artykuły

Sad Nowoczesny

Sad Nowoczesny 08/2022

magazine cover image KUP PRENUMERATĘ ZOBACZ E-WYDANIE

PogodaPoznań

temp. min./max.

17°C/24°C