Dzwonek  Czytaj prenumeratę już od 167 zł  Skorzystaj

Będą zmiany w ubezpieczeniach upraw

Będą zmiany w ubezpieczeniach upraw

Rząd przyjął nowe zasady obowiązkowych ubezpieczeń upraw. Jeśli Sejm je uchwali, wejdą w życie 1 stycznia 2015 r.

Według obecnie obowiązującej ustawy dofinansowanie przysługuje tylko wtedy, gdy składka za takie ubezpieczenie nie przekracza 6% wartości ubezpieczonych upraw. Wg projektu nowelizacji wysokość składki będzie bez znaczenia. Dla upraw m.in. warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, truskawek będzie obowiązywał limit dofinansowania w wysokości 65% składki (teraz – 50%), który będzie liczony od składki w wysokości maksymalnie 5% wartości upraw. Pozostałą część w całości zapłaci rolnik.

Ubezpieczyciel obejmie odpowiedzialność od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez powódź i suszę nie po 30 dniach (jak to dziś obowiązuje) od zawarcia umowy, lecz po dwóch tygodniach.

Nowe zapisy ustawy umożliwią też łatwiejszą koasekurację firm ubezpieczeniowych (kiedy kilku ubezpieczycieli wspólnie ubezpiecza duże gospodarstwo rolne).

Rząd ma nadzieję, że zmiany w prawie zachęcą więcej rolników do ubezpieczania swoich upraw. W 2013 r. ubezpieczonych było 3 mln 300 tys. ha. Ministerstwo Rolnictwa szacuje, że w tym roku ta liczba wzrośnie do 4 mln 400 tys. ha.

 

Autor: Jolanta Szaciłło

 

Podobne artykuły

Sad Nowoczesny

Sad Nowoczesny 08/2022

magazine cover image KUP PRENUMERATĘ ZOBACZ E-WYDANIE

PogodaPoznań

temp. min./max.

17°C/24°C