Dzwonek  Czytaj prenumeratę już od 167 zł  Skorzystaj

Kombajn do zbioru jabłek Grunner Aplider made in Polska

Kombajn do zbioru jabłek Grunner Aplider made in Polska

Kiedy się spotkali, pomysły same zaczęły pojawiać się w głowie. Postanowili więc wspólnie budować wielkie rzeczy. Wizjoner i konstruktor – tyle wystarczyło, aby w krótkim czasie powstał kombajn do zbioru jabłek Grunner Aplider. Pierwsze maszyny właśnie wchodzą na rynek.

Choć tego typu maszyna nie jest niczym nowym w sadownictwie, jej polska wersja ma być konkurencyjna wobec zachodnich technologii. Co ją wyróżnia? Kto ją stworzył? Czy polskie sadownictwo czeka rewolucja?

Zgrany duet

Edmund Kowalski prowadzi 50-hektarowe gospodarstwo sadownicze (gm. Rybno), w którym uprawia głównie jabłonie. Ponadto od 10 lat jest dilerem maszyn zachodniej produkcji. – Zawsze fascynowały mnie nowinki techniczne – opowiada. – W pewnym momencie stwierdziłem, że choć Polska jest liderem w produkcji jabłek na świecie, to wciąż kupujemy sprzęt od Holendrów, Hiszpanów czy Włochów. Pomyślałem więc, czemu by nie skonstruować czegoś swojego?

Wtedy pan Edmund poznał Piotra Kobuchowskiego, inżyniera konstruktora maszyn. – Od razu wiedziałem, że to z nim będę mógł realizować swoje pomysły – wspomina sadownik. Pan Edmund sypie pomysłami jak z rękawa, często – wydawać by się mogło – mocno futurystycznymi, ale pana Piotra to nie zraża, tylko z entuzjazmem przystępuje do ich realizacji. Jak tłumaczy, pomysły na dobrą maszynę powinno podsuwać samo życie, a nie przypadkowość. Tak właśnie było z kombajnem Aplider. 


Cały artykuł przeczytasz w październikowym numerze "Sadu Nowoczesnego".

Opryski i koszenie bez operatora. Rewolucja w sadach made in Polska

Podobne artykuły

Sad Nowoczesny

Sad Nowoczesny 08/2022

magazine cover image KUP PRENUMERATĘ ZOBACZ E-WYDANIE

PogodaPoznań

temp. min./max.

17°C/24°C