Dzwonek  Czytaj prenumeratę już od 167 zł  Skorzystaj

Jak produkować jabłka bez pozostałości środków ochrony roślin?

Jak produkować jabłka bez pozostałości środków ochrony roślin?

Podczas tegorocznego Dnia Otwartego Sadu Doświadczalnego SGGW w Wilanowie firma Syngenta zaprezentowała najnowsze rozwiązania w ochronie upraw sadowniczych. - Takie spotkania są świetną okazją, aby wymienić się poglądami z sadownikami – mówił Roman Parzych z firmy Syngenta. Obejrzyj film pod artykułem!

Fruit Quality Contract: zdrowe i ładne jabłka

Roman Parzych z firmy Syngenta wyjaśnił przybyłym do wilanowskich sadów gościom, że Syngenta wdrożyła innowacyjny projekt o nazwie Fruit Quality Contract.

- Syngenta wychodzi naprzeciw wymaganiom sieci handlowych i oferuje wsparcie producentom jabłek. Opracowany w oparciu o doświadczenie firmy w zarządzaniu ochroną upraw, jest narzędziem dającym możliwość równej walki o dostęp do wielu światowych rynków. To dzięki tej inicjatywie, wykorzystującej odpowiednie dostosowanie skutecznych programów ochrony, będzie można uzyskać najwyższej jakości jabłka o niskim poziomie pozostałości środków ochrony roślin - zaznaczył Parzych.

Ochrona jabłek przed szkodnikami

Jednym z produktów, które spełniają restrykcyjne wymagania jest insektycyd Affirm, rekomendowany w okresie od kwitnienia do okresu przedzbiorczego. Można go zastosować w tym czasie dwa razy. Preparat ten zwalcza larwy motyli takich jak owocówki i zwójki, na każdym etapie rozwoju larwy. Od tego roku produkt posiada rozszerzoną rejestrację o muszkę plamoskrzydłą i działa już na jej pierwsze pokolenie.

Substancja czynna zawarta w Affirmie – emamektyna, wykazuje działanie już przy bardzo niskiej dawce. Przedstawiciel Syngenty podkreślał, że poziom jej pozostałości w owocach jest bardzo niski.

- Zazwyczaj już po 3 dniach od zabiegu, poziom pozostałości środka wykrywany w owocach, jest niższy niż jego dopuszczalna norma w jabłkach - zaznaczył.

Jak chronić jabłka przed chorobami przechowalniczymi?

Kolejnym preparatem polecanym przez Syngente podczas Dnia Otwartego był Geoxe. To jednoskładnikowy preparat zarejestrowany do ochrony jabłek i gruszek przed patogenami wywołującymi choroby przechowalnicze. Zawiera fludioksonil, który jest nie tylko bardzo skuteczny przeciwko wielu patogenom, ale także jest aktywnym składnikiem strategii antyodpornościowej w fungicydowej ochronie sadów. Dzięki temu jest on idealnym preparatem do stosowania w okresie przedzbiorczym – jabłka i gruszki nim chronione nie tylko będą zdrowe, ale łatwiejszy będzie ich zbyt, także na najbardziej wymagających rynkach.

Geoxe zarejestrowany jest przeciwko patogenom powodującym następujące choroby przechowalnicze: 

  • gorzka zgnilizna jabłek (Gloeosporium sp. syn. Pezicula sp.)
  • szara pleśń (Botrytis cinerea)
  • sina pleśń jabłek/mokra zgnilizna (powodowana przez Pennicillium expansum).

Więcej o produktach Syngenty dowiesz się z filmu!

Jak produkować jabłka prawie bez pozostałości środków ochrony roślin?

Podobne artykuły

Sad Nowoczesny

Sad Nowoczesny 08/2022

magazine cover image KUP PRENUMERATĘ ZOBACZ E-WYDANIE

PogodaPoznań

temp. min./max.

16°C/22°C