StoryEditor

Przymrozki 2020: mocno ucierpiały czereśnie i śliwy

24.04.2020., 11:03h
Za nami zimne nocne. Miejscami temperatura spadła nawet do -10 stopni C. Jak w takich warunkach poradziły sobie drzewa owocowe na Kujawach i Pomorzu? O to zapytaliśmy Małgorzatę Kołacz, głównego specjalistę ds. sadownictwa i ochrony roślin z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. 
W województwie kujawsko-pomorskim zanotowano w zależności od lokalizacji, odmiany i stopnia rozwoju znaczne straty w uprawach czereśni. 

Pęd czereśni z objawami przemarznięcia kwiatówPęd czereśni z objawami przemarznięcia kwiatów

- Również w uprawach jabłoni wykazywano lokalnie przemrożenia pąków. Przymrozek zaszkodził pąkom śliw, które były w fazie białego pąka. W zależności od lokalizacji przemarzło około 30 proc. kwiatów – wylicza nam Małgorzata Kołacz z KPODR.

Poziom zniszczeń rozwijających się pąków kwiatowych spowodowany wiosennymi przymrozkami zwiększył się po kolejnych spadkach temperatur w okresie 17-20 kwietnia. Temperatura obniżyła się do -10 stopni C przy gruncie w Toruniu. W większości lokalizacji pomiary wykazały temperatury do - 6, -8 stopni C. 

Przemarznięte pąki kwiatowe na odmianie Ligol


Przemarznięte pąki kwiatowe na odmianie Ligol

 

- Przymrozki zniszczyły kwiaty przede wszystkim Ligola, Idareda i Szampiona, które były w najbardziej rozwiniętej fazie (zielony, różowy pąk). Przemarzniętych zostało około 90 proc. pąków, jednakże w 100 proc. zmarzły kwiaty centralne, stąd oczekiwanie w momencie zbiorów owoców jedynie do przetwórstwa. Prawdopodobnie zachowane po wcześniejszych przymrozkach kwiaty czereśni zostały zniszczone – wyjaśnia w rozmowie z nami Małgorzata Kołacz z KPODR.

oprac. ksz, fot. Małgorzata Kołacz
23. kwiecień 2024 14:51