Zmiany w rejestrze zoocydów w uprawach sadowniczych

Jakie zmiany w ochronie sadów przed szkodnikami znajdziemy w nowym Programie Ochrony Roślin Sadowniczych?
Europejski Zielony Ład to nowa strategia Unii Europejskiej skupiająca się na dwóch głównych aspektach, tj. ochronie środowiska i zapobieganiu zmianom klimatycznym. W ramach tej strategii będą podejmowane działania mające na celu m.in. zmniejszenie poziomu zanieczyszczeń środowiska naturalnego poprzez ograniczenie zużycia środków ochrony roślin. Nowa strategia gospodarcza znalazła już swoje odzwierciedlenie w zmianach w rejestrze zoocydów na rok 2021, z którego usunięto m.in. środki owadobójcze o szerokim spektrum działania, po które chętnie sięgali sadownicy.
Z rejestru zoocydów zostało usuniętych kilka preparatów. Pojawiły się też nowe rejestracje. Ale zdecydowana większość preparatów, które znalazły się po raz pierwszy w rejestrze zoocydów w uprawach sadowniczych to środki zawierające znane z lat poprzednich substancje czynne.
fot. M. Sekrecka: W aktualnym rejestrze znalazł się nowy atraktant płciowy w formie aerozolowego dyspensera przeznaczony do wabienia i dezorientacji samców owocówki jabłkóweczki na jabłoni, gruszy i orzechu włoskim.
Co z tą owocówką? Problemy z ochroną i strategia na przyszłość
Podobne artykuły
PogodaPoznań
temp. min./max.
0°C/2°C
Polecany artykuł
-
30.01.2021
Biedronka: 90 proc. warzyw i owoców będzie od ...
-
10.02.2021
Ochrona cebuli. Jakie są alternatywy dla wycof...
-
11.02.2021
Pod prąd. Z wizytą w gospodarstwie Henryka Kow...
-
10.02.2021
Dramat producentów warzyw trwa. A ministerstwo...
-
16.02.2021
Jak sprzedać ziemniaki i cebulę z większym zys...
-
13.02.2021
Bób i bobowate. W gospodarstwie Rychlickich z ...
Komentarze