Dzwonek  Czytaj prenumeratę już od 167 zł  Skorzystaj

Robot do zbioru jabłek podbija Australię. Zobacz, jak pracuje!

Robot do zbioru jabłek podbija Australię. Zobacz, jak pracuje!

Australijska firma Ripe Robotics stworzyła robot do zbioru owoców - m.in. jabłek. Teraz będzie on testowany w dwóch sadach w okolicy miasta Shepparton.

Coraz większe problemy ze znalezieniem rąk do pracy powodują, że sadownicy chętnie korzystają z rozwiązań, które automatyzują pracę w sadach. Pewna australijska firma, chcąc ułatwić zbiory owoców, stworzyła robota "Clive", który sam zrywa z drzew m.in. jabłka, gruszki i pomarańcze. Jego praca będzie teraz testowana w sadach Turnbull Brothers i HV McNab and Son, niedaleko Shepparton. 

Robot ma ok 4 m wysokości i 1 m szerokości oraz regulowaną długość ramienia, dzięki czemu może pracować w rzędach 2-5 m przy średnicy drzewka do 3 m. Delikatnie zasysa owoce z drzewa. 

- Robot jest wyposażony w czujniki i kamery, które podczas poruszania się maszyny w rzędzie "widzą", gdzie znajduje się owoc na drzewie i czy jest on akceptowalny dla zbiorów. Robot wie, jaki kolor i rozmiar ma wybrać - mówi cytowany przez portal Freshplaza.com Mitchell McNab, jeden z sadowników biorących udział w próbie.

Twórcy "Clive" już myślą o jego udoskonaleniu. W przyszłości robot ma być w pełni autonomiczny i sam poruszać się sadzie, a także zwozić skrzynie do magazynu.

Zobaczcie, jak wygląda praca robota "Clive"!

 

ksz, oprac. na podst. Ripe Robotics, Freshplaza

Jak poprawić jakość jabłek?

Podobne artykuły

Sad Nowoczesny

Sad Nowoczesny 08/2022

magazine cover image KUP PRENUMERATĘ ZOBACZ E-WYDANIE

PogodaPoznań

temp. min./max.

17°C/24°C