Jak przezimowały uprawy sadownicze? GUS zna odpowiedź

Według szacunków GUS drzewa owocowe i krzewy przezimowały w niezłej kondycji. Gorzej sytuacja wygląda w młodych nasadzeniach oraz w plantacjach truskawek.
Kwitnienie w trudnych warunkach ale bez strat
Kwitnienie drzew i krzewów owocowych było na ogół obfite i dość długie, jednak w na wielu plantacjach przebiegało w niesprzyjających warunkach. W czasie kwitnienia wiele dni było deszczowych i chłodnych, co utrudniało oblot pszczół i zapylanie. W wielu rejonach, w ostatniej dekadzie kwietnia wystąpiły przymrozki, powodując uszkodzenia kwiatów i zawiązków. Istotne ocieplenie nastąpiło dopiero na przełomie pierwszej i drugiej dekady maja. Stan i zaawansowanie wegetacji drzew i krzewów owocowych jest bardzo zróżnicowany w zależności od rejonu kraju, gatunku i odmiany. Na ogół nie zanotowano jednak istotnych strat.
Uszkodzenia w młodych nasadzeniach drzew
Zima 2015/2016 na ogół była łagodna i w większości nie spowodowała strat w uprawach sadowniczych. Niewielkie uszkodzenia zanotowano w młodych nasadzeniach drzew i krzewów owocowych. Wznowienie wegetacji drzew i krzewów owocowych początkowo zapowiadało się bardzo wcześnie, jednak wiosenne chłody przyczyniły się do jej spowolnienia. Rośliny sadownicze w większości rozpoczęły wiosenną wegetację później niż w roku poprzednim. Chłodny kwiecień opóźnił kwitnienie oraz spowolnił wegetację roślin.
Owoce miękkie mogły ucierpieć w większym stopniu
Silne mrozy występujące w styczniu, przy braku okrywy śnieżnej, spowodowały natomiast nieco większe uszkodzenia w uprawach truskawek, zwłaszcza na plantacjach założonych w 2015 r. Z powodu uszkodzeń mrozowych i ubiegłorocznej suszy, wiosną wiele plantacji truskawek było w słabej kondycji, część z nich została nawet zaorana. Mimo tego powierzchnię uprawy truskawek ocenia się na poziomie roku poprzedniego. Ubiegłoroczna susza wpłynęła także niekorzystnie na kondycję malin. Rośliny weszły w stan spoczynku znacznie osłabione, zdarzało się, że maliny jesienne zasychały przed końcem owocowania. Ponadto część plantacji została osłabiona przez licznie występującego w ubiegłym sezonie przędziorka chmielowca, którego obecność można zaobserwować również obecnie. Kwitnienie truskawek również odbywało się w podobnych warunkach jak drzew owocowych. Jednak według GUS stan większości plantacji truskawek jest dobry, pomimo znacznego osłabienia po poprzednim sezonie. Przy sprzyjających warunkach dalszej wegetacji, można spodziewać się dobrych zbiorów tego gatunku owoców. źródło: GUS - http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rolnictwo-lesnictwo/uprawy-rolne-i-ogrodnicze/wiosenna-ocena-stanu-upraw-rolnych-i-ogrodniczych-w-2016-roku,10,13.html
Źródło: GUS
Autor: MIP
Podobne artykuły
PogodaPoznań
temp. min./max.
9°C/15°C
Polecany artykuł
-
19.05.2022
Ceny malin, truskawek i innych owoców miękkich na…
-
13.05.2022
Bronisze: staniały wszystkie warzywa. Po ile są p…
-
01.05.2022
Ceny szparagów i krajowej truskawki
-
04.05.2022
Podłoże kokosowe – realna alternatywa dla wełny
-
23.05.2022
Czas na polskie superowoce - Truskawki od Karola!
-
29.04.2022
Gwałtowny wzrost eksportu cebuli
Komentarze