Dzwonek  Czytaj prenumeratę już od 167 zł  Skorzystaj

Czy znów zabraknie na dopłaty do ubezpieczenia sadów?

Czy znów zabraknie na dopłaty do ubezpieczenia sadów?

22 czerwca odbyło się posiedzenie Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na którym podjęto między innymi temat ubezpieczeń upraw rolnych w bieżącym roku. W trakcie tego posiedzenia głos zabrał poseł Mirosław Maliszewski, Prezes Związku Sadowników RP, komentując problemy w systemie ubezpieczeń.

„Zmieńcie system!” – alarmuje poseł Maliszewski 

Przypomniał, że początkowo system ten działał dobrze. -  To nie w 1992 roku pojawiły się problemy, tylko pojawiły się w ubiegłym roku, kiedy okazało się, że po raz pierwszy zabrakło pieniędzy do tego, aby dotować rolnikom zawieranie polis – mówił Maliszewski. Zauważył, że to właśnie w 2020 roku pojawiły się pierwsze problemy rolników i sadowników, którzy chcieli uzyskać wsparcie, ale go nie otrzymali.

Szczególnie oburzający według Maliszewskiego jest czas, dany w tym roku rolnikom i sadownikom, którzy chcieli się ubezpieczyć. Wahał się on od 12 minut w przypadku ubezpieczenia od wiosennych przymrozków do… 3 minut w przypadku ubezpieczenia od gradobicia. Poseł nie ukrywał swojego oburzenia, przypominając wszystkim, że jeśli rolnik chce uzyskiwać wsparcie w ramach np. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich czy środków suszowych, musi ubezpieczyć co najmniej 50% swoich upraw w systemie. Przy tej okazji Maliszewski zauważył także, że dopiero w 2021 roku ruszył nabór wniosków na udzielenie pomocy suszowej i jak dotąd za ubiegłoroczną suszę gospodarstwa nie dostały jeszcze wsparcia.

Niewiele opcji pomocy

- Są dwie metody zabezpieczenia: jest metoda ubezpieczeniowa, która nie działa od dwóch lat de facto i metoda techniczna, czyli instalacje np. w przypadku suszy w postaci nawadniania, w przypadku przymrozków – instalacji antyprzymrozkowych, w przypadku gradobicia – siatek antygradowych – wymieniał Maliszewski po czym uzupełnił, że nie ma obecnie programu, pomagającego usuwać skutki klęsk żywiołowych i instalować zabezpieczenia.

Maliszewski, który jest także prezesem Związku Sadowników RP, podkreślał, że w szczególnie niekorzystnej sytuacji znaleźli się obecnie producenci owoców i warzyw. W razie np. gradobicia ich zniszczone uprawy bardzo często tracą wartość handlową, a na pomoc ze strony państwa, zarówno w ubezpieczeniu, jak i wcześniejszym zabezpieczeniu plonów, nie mają co liczyć.

Jak rozwiązać problem? Czy będzie dobra zmiana? 

- System absolutnie nie działa i trzeba go bezwzględnie zmienić – mówił stanowczo Maliszewski i dodał, że nie chodzi o prostą zmianę na poziomie modernizacji zapisów. Według niego, doraźnym rozwiązaniem byłoby powiększenie funduszu do wysokości 900mln – 1mld zł, co obiecywano już kilka lat temu. Przypomnijmy, że w bieżącym roku na ubezpieczenia rolników przeznaczono 400 mln zł.

Drugim wyjściem z sytuacji jest postulowana przez Maliszewskiego zmiana systemu ubezpieczeń na powszechny, obowiązkowy dla wszystkich, powiązany np. z systemem dopłat bezpośrednich. Poseł przypomniał, że podobny projekt przedstawiono już jakiś czas temu. Zakładał on obciążenie rolników składkami, dotacje z budżetu państwa oraz wsparcie środkami europejskimi, przeznaczonymi na ten cel. Fundusz taki miałby objąć wszystkich rolników, potencjalnie zagrożonych zniszczeniem upraw.

-Jeżeli tego nie wprowadzicie w życie, to co roku będziecie borykali się z tym, że jedni będą niesłusznie was bronili, a inni będą słusznie was atakować, bo nigdy nie znajdziecie w budżecie środków, które pokryją straty – zwrócił się do ministra rolnictwa Maliszewski i pytał, czy zwiększenie funduszu oraz zmiana systemu są na obecnym etapie brane pod uwagę. Poseł podkreślił także, że sytuacje kryzysowe w polskich gospodarstwach mogą wydarzyć się w każdej chwili i rolnicy chcieliby mieć przed sobą perspektywę godziwych świadczeń ubezpieczeniowych.

Zuzanna Ćwiklińska

Akademia Sadu Nowoczesnego Okiem Praktyka: szkody mrozowe i szkodniki w sadzie Dariusza Cieślaka

Podobne artykuły

Sad Nowoczesny

Sad Nowoczesny 08/2022

magazine cover image KUP PRENUMERATĘ ZOBACZ E-WYDANIE

PogodaPoznań

temp. min./max.

17°C/24°C