Dzwonek  Czytaj prenumeratę już od 167 zł  Skorzystaj

Wakacje od kredytu. Czy rolnicy mogą liczyć na pomoc?

Wakacje od kredytu. Czy rolnicy mogą liczyć na pomoc?

Przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej została przyjęta ustawa o pomocy kredytobiorcom. Ma ona regulować kwestie wsparcia dla spłacających kredyt hipoteczny i dać możliwość skorzystania z 4 miesięcznego okresu. tzw. wakacji kredytowych. Czy rolnik może skorzystać z takiej formy pomocy?

Raty kredytów od kilku ładnych miesięcy idą w górę, a każde kolejne spotkanie Rady Polityki Pieniężnej rzuca blady strach na posiadaczy kredytów hipotecznych. Po obradach, które kończyły się kolejnym podniesieniem stóp procentowych, nasze raty rosły w nieobliczalnym tempie. Dla przykładu – jeśli rata kredytu hipotecznego rok temu wynosiła 1000 zł, teraz bank pobierze z konta 1700 zł. To duża różnica, a przy obecnych kosztach życia i prowadzenia gospodarstwa, to naprawdę spora podwyżka. Każdy szuka oszczędności.

- Obecnie wiele krajów zmaga się z inflacją. Wzrost cen jest skutkiem agresji Rosji na Ukrainę, a także polityki utrzymywania wysokich cen ropy i gazu przez Moskwę. Przekłada się to na wyższe stopy procentowe i zwiększone raty kredytów. Dlatego rząd pomoże polskim rodzinom, które mają kredyty hipoteczne. Wśród rozwiązań znajdą się m.in. wakacje kredytowe i dopłaty do rat. Na zmianach będzie mogło zyskać ponad 2 mln rodzin – tłumaczył w maju resort finansów. Raty kredytów w wielu przypadkach wzrosły o 70%, jeszcze rok temu przeciętny Kowalski wydawał około 30% swojej pensji na kredyt mieszkaniowy. Obecnie jest to 40, a nawet 50% pensji. Warto wspomnieć, że ani pensje, ani dochód rolników z prowadzenia gospodarstwa nie wzrósł.

Gdy wszędzie trąbiono o tzw. wakacjach kredytowych (to nic innego jak odroczenie spłaty kredytu), które miały wesprzeć spłacających takowe kredyty przez 4 miesiące w tym roku i przez cztery kolejne w 2023 r. bez konsekwencji i odsetek, Krajowa Rada Izb Rolniczych analizowała przepisy tejże ustawy. 

Podpis prezydenta

Dzisiaj ustawę podpisze prezydent Andrzej Duda.


Rolnicy nie dostaną wsparcia?

Wsparcie finansowe do kredytów hipotecznych niestety w obecnej formie nie obejmuje rolników. Pomijając fakt, że rolnik również buduje dom i kupuje mieszkania, ponadto bierze kredyt hipoteczny lub inwestycyjny na budowę lub modernizację budynków inwentarskich lub zakup ziemi. Podwyżka stóp procentowych także dotyka ich portfel i są to kwoty gigantyczne. To nie są często inwestycje rzędu 500 tys. zł, ale 3, a nawet 10 mln zł.

Warto sobie wyobrazić, o ile może wzrosnąć wówczas rata kwartalna! Co gorsza ekonomiści nie mogą prognozować, o ile jeszcze wzrosną stopy procentowe i gdzie jest ich granica, gdyż zależy to od inflacji, ale również od sytuacji na europejskim i światowym rynku. Prezes NBP Adam Glapiński twierdzi, że jeśli inflacja nie będzie rosła to stopy procentowe nie będą podnoszone. Nie jest to zbyt optymistyczna wizja obserwując, co dzieje się z podstawowym koszykiem produktowym.

 – Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych informuje, że nie objęła ona rolników, którzy zaciągnęli kredyty hipoteczne, np. na zakup ziemi, a także kredytów inwestycyjnych (np. na budowę obory) i mają kłopoty w ich spłacie. Biorąc powyższe pod uwagę, Zarząd KRIR zwrócił się do Wicepremiera Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka o pilną nowelizację ww. ustawy w zakresie możliwości skorzystania z wakacji kredytowych rolnikom, którzy w związku ze wzrostem stóp procentowych nie są w stanie spłacać kredytów – podkreśla KRIR.

Warto zwrócić uwagę na fakt iż obecne gospodarstwo rolne, to nie trzy krówki, świnka i kogut, tylko przedsiębiorstwa obracające ogromnymi pieniędzmi, zatrudniającymi pracowników, wymagające ciągłych inwestycji. Jednak nadal rolnik nie jest traktowany jak prawdziwy przedsiębiorca i pomijany w tak istotnych kwestiach. 

- Ponadto, w związku z tym, że ustawa wydłużyła z 31 lipca do 31 października działanie tarcz antyinflacyjnych – Zarząd KRIR wnioskuje o objęcie tarczami również prowadzących gospodarstwa rolne rolników. Zarząd KRIR uważa, że rolnicy powinni być traktowani na równo jako prowadzący działalność gospodarczą – dodaje Izba Rolnicza.

Oprac. dkol na podst. KRIR/money.pl/nbp.pl/gov.pl/TT

Fot. Envato Elements

Podobne artykuły

Sad Nowoczesny

Sad Nowoczesny 08/2022

magazine cover image KUP PRENUMERATĘ ZOBACZ E-WYDANIE

PogodaPoznań

temp. min./max.

16°C/22°C