StoryEditorZ życia gwiazd

Wiejskie życie Karola III: jak wygląda farma nowego króla Anglii?

Po śmierci królowej Elżbiety brytyjski tron objął jej syn, długoletni książę Walii, dziś już król Karol III. Nie wszyscy wiedzą o tym, że nowy monarcha jest pasjonatem ekologii i ekologicznego rolnictwa. Jak wygląda jego farma i jakie rozwiązania tam wprowadził?

Król Anglii chce kształcić nowych rolników 

Karol III nie marnował lat, które spędził jako książę Walii, oczekując na brytyjski tron. W tym czasie założył między innymi fundację The Prince’s Foundation. To z jej ramienia zamierza teraz kształcić nowe pokolenie brytyjskich rolników. Powstanie dla nich specjalna szkoła, położona w jednej z posiadłości Karola III w południowo-zachodniej Szkocji, która będzie ogromnym gospodarstwem rolnym. Młodzież od 14 lat będzie mogła zdobywać tam wykształcenie rolnicze pod okiem specjalistów. Karol III chciałby zachęcić do pracy w tej branży zwłaszcza osoby pochodzące z miasta.

Od teorii do praktyki: wiejskie gospodarstwo Karola III 

Dla Karola III rolnictwo nie jest tylko jedną z dziedzin, nad którą sprawował patronat jako książę. Nowy monarcha jest naprawdę zaangażowany w działalność własnej farmy, położonej w pobliżu Highgrove w hrabstwie Gloucestershire, niedaleko granicy Anglii i Walii. Nabył ją w 1980 r. wraz z 311 ha zaniedbanej ziemi. Przez ostatnie 40 lat podwoił obszar swojego majątku, który liczy dziś 760 ha, i zamienił go w ekologiczną farmę. 

Choć początkowo spotykał się z krytyką - jego proekologiczne rozwiązania traktowano jako kaprysy angielskiego bogacza - dziś Karol III uchodzi za jednego z popularyzatorów ekologicznego stylu życia i organicznych produktów. Brytyjscy rolnicy, którzy wcześniej potępiali ówczesnego księcia Walii za unikanie nowoczesnych rozwiązań, dziś chętnie odwiedzają farmę w Highgrove, by z bliska zobaczyć pomysły, które tam wdrożono. 

Jakie rozwiązania wprowadził Karol III na swojej farmie? 

W majątku Highgrove król Karol III od lat wdraża rozwiązania proekologiczne. Hoduje bydło za pomocą zrównoważonych metod, uprawia różne odmiany zbóż i warzyw, prowadzi ogrody dla ginących gatunków oraz testuje kolejne metody rolnictwa organicznego bez użycia nawozów chemicznych. 

Co więcej, wszystko, co Karol III dotąd robił na swojej farmie, nie było traktowane jako eksperymenty, ale jako prawdziwy biznes. W 1991 roku syn Elżbiety II stworzył firmę Duchy Originals, która zajmowała się produkcją i sprzedażą żywności z farmy Highgrove. Choć początkowo przedsiębiorstwo przynosiło straty, odkąd produkty tej marki sprzedawane są w dużych sieciach handlowych, ekologiczna żywność od króla Karola notuje znaczne zyski. W ofercie Duchy Originals znaleźć można między innymi maślane ciastka, dżemy i marmolady, a nawet cydry – wszystko to produkowane ekologicznie z lokalnych składników, zwłaszcza tych pochodzących z Highgrove. 

Jakie działania ekologiczne wdraża król Karol III? 

Prócz prowadzenia farmy w Highgrove w duchu rolnictwa ekologicznego, król Karol III wprowadził różne działania, mające na celu ochronę środowiska, również w innych dziedzinach swojego życia. W Clarence House – domu w Londynie, który był oficjalną siedzibą Karola jako księcia Walii – zainstalowane zostały z jego inicjatywy odnawialne źródła energii. Syn Elżbiety II przerobił także swojego Astona Martina z 1969 roku w taki sposób, by auto spalało biopaliwo – etanol z winnych odpadów. 

Nowy brytyjski monarcha jest również zwolennikiem odpowiedzialnej mody. Sam daje dobry przykład, przez lata nosząc te same ubrania i buty, które oddaje do naprawy, gdy się popsują. W 2021 roku ufundował powstanie aplikacji o nazwie Fashion Taskforce, która pozwala każdemu konsumentowi prześledzić, skąd pochodzą surowce, wykorzystane przy produkcji kupionego przez niego ubrania, oraz zapoznać się z całym procesem produkcji i łańcuchem dostaw. 

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. The Royal Family/facebook

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. kwiecień 2024 08:08