StoryEditorDomowe alkohole

Nalewka z malin: składniki, przepis, inspiracje

Zbliżają się długie, jesienne i zimowe wieczory oraz krótkie, szare dni. W tym czasie chętnie wracamy wspomnieniami do ciepłego lata. Jednym ze sposobów na zachowanie tej pory roku w słoikach i karafkach jest przygotowanie nalewki z malin. Jak to zrobić?

Dlaczego warto przygotować nalewkę malinową? 

Malinowa nalewka to jeden ze sposobów na wykorzystanie nadmiaru tych słodkich, różowych owoców. Podobnie jak w przypadku soku i dżemu, maliny na nalewkę nie muszą mieć idealnego kształtu i koloru. Powinny za to być intensywne w smaku i dojrzałe. Dobrze sprawdzą się więc owoce, zebrane wczesną jesienią - oczywiście, jeśli nie ma na nich śladów pleśni. 

Z nalewką malinową, podobnie jak z innymi produktami alkoholowymi, nie można przesadzać. Jednak kieliszek od czasu do czasu z pewnością nie zaszkodzi, bowiem ten napój ma podobne właściwości, co sok malinowy, po który chętnie sięgamy w zimie. W malinowej nalewce znajdziemy zatem witaminę C, wapń, magnez czy potas. Maliny zawierają także błonnik, który również będzie obecny w nalewce. Napój z tych owoców pomoże obniżyć ciśnienie, łagodzić stany zapalne, wzmocnić odporność, a nawet wyciszyć się. 

Czy do przygotowania nalewki w domu potrzebny jest specjalny sprzęt? 

Śledząc profesjonalistów bądź zaawansowanych pasjonatów, którzy w domach mają niemal małe laboratorium, pozwalające im przygotowywać nawet najbardziej zaawansowane receptury nalewek, początkujący mogą się przestraszyć. Nie ma jednak powodów do obaw. Żeby samodzielnie przygotować nalewkę malinową, wystarczy mieć w domu duży słój oraz butelki - oczywiście, im większa porcja owoców, tym więcej naczyń będzie potrzeba. 

Jak zrobić nalewkę z malin na spirytusie? 

Malinową nalewkę można przygotować na spirytusie, wódce lub mieszance obu tych alkoholów. Proponujemy wersję na spirytusie. 

Składniki: 

  • 1 kg dojrzałych malin 
  • 0,5 l spirytusu 95% 
  • 1 szklanka wody 
  • 300 g cukru lub miodu 

Przygotowanie: 

Maliny delikatnie oczyść i usuń szypułki. Umieść je w dużym słoju i zalej wodą i spirytusem tak, by owoce nie wystawały. Zamknij słój i odstaw w ciepłe miejsce na 4-6 tygodni. W pierwszym tygodniu codziennie lekko kołysz naczyniem. 

Po upływie tego czasu zlej alkoholowy płyn do innego naczynia. Możesz odcisnąć pozostałe maliny – w ten sposób uzyskasz nieco więcej płynu. Dodaj cukier albo miód i wymieszaj, aż się rozpuści. Następnie możesz rozlać nalewkę do butelek i odstawić w ciemne, chłodne miejsce na kilka tygodni. Po tym czasie napój powinien być gotowy. Idealna nalewka malinowa ma piękny zapach tego owocu, głęboki, czerwony kolor i jest klarowna.

Co można dodać do nalewki z malin?

Podany wyżej przepis to podstawowa wersja, którą można na różne sposoby wzbogacać. Malinowy smak świetnie komponuje się bowiem z dodatkami, takimi jak goździki czy cynamon. Bardziej zaawansowani w sztuce przygotowywania domowych alkoholi mogą także poeksperymentować z bazą i zamiast spirytusu czy wódki użyć na przykład koniaku.

Z kolei maliny z nalewki nie muszą trafić do kosza. Tak zwane “pijane maliny” możesz wykorzystać jako dodatek do ciast, deserów, a nawet mięs. Można zrobić z nich np. ciepły sos do lodów lub zblendować i używać jako dodatku do herbaty.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. kwiecień 2024 08:24