StoryEditorWakacje kredytowe

Czy warto skorzystać z wakacji kredytowych? Na co przeznaczyć te oszczędności?

Od końca lipca 2022 kredytobiorcy mogą skorzystać z ulgi, jaką są wakacje kredytowe, czyli 8 miesięcy bez konieczności spłacania rat. Jednak uzyskanie wakacji kredytowych to połowa sukcesu - drugą jest rozsądne zagospodarowanie zaoszczędzonych w tym czasie pieniędzy. Jak to zrobić, by wakacje kredytowe naprawdę były korzystne dla kieszeni?

Komu przysługują wakacje kredytowe? 

Od 28 lipca 2022 osoby, które zaciągnęły kredyty hipoteczne, mogą skorzystać z wakacji kredytowych, czyli tymczasowego zawieszenia spłaty rat kredytu. Taka możliwość przysługuje tym, którzy spełnili następujące warunki: 

  • zaciągnęli kredyt przed 1.07.2022 r., 
  • posiadają kredyt w polskich złotych 
  • zamieszkują w nieruchomości obciążonej kredytem. 

W programie wakacji kredytowych nie przewidziano kryteriów dochodowych ani majątkowych, które wykluczyłyby część kredytobiorców z możliwości udziału w programie. 

Przeczytaj więcej: Wakacje kredytowe 2022 – od kiedy, dla kogo i jakie warunki? 

Ile osób korzysta z wakacji kredytowych? 

Banki obserwują bardzo duże zainteresowanie wakacjami kredytowymi. Na początku września z tej ulgi skorzystało 1,5 mln osób, co stanowiło 44 proc. spośród 3,4 mln uprawnionych. Łączna suma kredytów, objętych wakacjami, wynosiła wówczas 228 mld zł. Jednak nie wszyscy kredytobiorcy, którzy skorzystali z tego rozwiązania, mają trudności, by przy spłacie kredytu związań koniec z końcem. Wielu z nich może pozwolić sobie na regularne uiszczanie rat, nawet w sytuacji kolejnych podwyżek stóp procentowych. Opóźnienia w spłacie powyżej 90 dni odnotowano jedynie dla 0,1 proc. wartości kredytów, dla których klienci wzięli wakacje kredytowe. 

Przeczytaj więcej: Moda na wakacje kredytowe. Czego boją się banki? 

Jak rozsądnie gospodarować pieniędzmi z wakacji kredytowych? 

Eksperci z serwisu Bankier.pl przygotowali wskazówki dla kredytobiorców, którzy skorzystali z wakacji kredytowych. Warto bowiem pomyśleć o tym, by pieniądze zaoszczędzone podczas 8 miesięcy bez spłacania rat dobrze wykorzystać lub zainwestować. 

Osoby, które korzystają z wakacji kredytowych, ponieważ w związku ze spłacaniem rat mają kłopoty z utrzymaniem gospodarstwa domowego, z pewnością powinny przeznaczyć zaoszczędzone pieniądze na bieżące wydatki. Jednak już w sytuacji, gdy domowy budżet nie spędza snu z powiek, zaoszczędzone podczas wakacji kredytowych pieniądze warto wykorzystać do stworzenia poduszki finansowej. Taka awaryjna rezerwa przyda się w sytuacji niespodziewanych wydatków, takich jak awaria samochodu czy problemy ze zdrowiem. Dobrze, by takie oszczędności stanowiły od 3- do 6-krotności miesięcznych wydatków. 

Czy warto wykorzystać oszczędności z wakacji kredytowych do nadpłacenia kredytów? 

W sytuacji, gdy nie mamy problemów z bieżącymi wydatkami i jesteśmy zabezpieczeni na wypadek nagłych zdarzeń, pieniądze z wakacji kredytowych możemy przeznaczyć właściwie na wszystko, włączając w to przyjemności. Warto jednak rozważyć spożytkowanie ich w taki sposób, by po okresie zwolenienia od płacenia rat nasza sytuacja finansowa była nieco lepsza. 

Pierwszym z pomysłów na przeznaczenie zaoszczędzonych pieniędzy jest zainwestowanie ich. Część banków ma dziś atrakcyjne oferty lokat krótkoterminowych, oprocentowanych na poziomie 6-7 proc. Jest to zatem dobre rozwiązanie na szybki zysk, bo nawet uwzględniając podatek Belki można zyskać kilkadziesiąt złotych. 

Jednak w przypadku, gdy prócz hipoteki ciążą na nas inne zobowiązania kredytowe, warto sporządzić listę priorytetów i postarać się np. o nadpłacenie kredytu gotówkowego, jeśli bank daje taką możliwość. Kolejnym rozwiązaniem jest także nadpłacanie kredytu hipotecznego, od którego mamy wakacje. 

Jak nadpłacać kredyt hipoteczny? 

Spłacanie rat kredytu hipotecznego w okresie wakacji kredytowych tylko pozornie wydaje się rozwiązaniem bezsensownym. W rzeczywistości w ten sposób możemy nadpłacić swoje zobowiązanie wobec banku i albo spłacać kredyt krócej, albo po przerwie uiszczać raty w niższej wysokości

W zależności od tego, czy nasz kredyt ma stałą czy zmienną stopę oprocentowania, należy rozważyć, w jaki sposób dokonać nadpłaty. Dla kredytów o stałej stopie, lepiej zebrać pieniądze z okresu wakacji kredytowych i wpłacić je na raz. W przypadku pożyczek o zmiennym oprocentowaniu, lepiej z kolei spłacać co miesiąc, by możliwie skrócić okres zwracania pieniędzy bankowi. 

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. kwiecień 2024 14:04