StoryEditor

Nowe technologie w kalifornijskich sadach śliwowych

Już za chwilę, w sierpniu rozpoczynają się zbiory śliwki w Kalifornii. Zbiory trwają tam tylko 30 dni. Produkowane z nich suszone śliwki są wizytówką regionu Doliny Krzemowej.

Większość amerykańskich śliwek rośnie w Kalifornii, w dolinie Sacramento, niedaleko od miejsca, gdzie po raz pierwszy zasadzono je w 1856 r. Region odpowiada za 40% światowej i 99% amerykańskiej produkcji śliwek na suszenie. Sprzyjają temu żyzne gleby, świetne warunki atmosferyczne oraz 150 lat doświadczenia sadowników, którzy wypracowali unikalne, wysokie standardy produkcji, kontroli i przechowywania owoców, zapewniając im wysoką jakość. Owoce poddawane są drobiazgowym zabiegom, aby zachować odpowiednią miękkość i wilgotność, a także walory zdrowotne i smakowe.

Latem w Kalifornii jest bardzo mało deszczu, więc hodowcy nawadniają sady, dzięki czemu mają większą kontrolę nad jakością owoców. Dają drzewom taką ilość wody, jaka jest im potrzebna do uzupełnienia tego, co jest dostępne pod ziemią.

Śliwki zbierane są w sierpniu, kiedy owoce są wystarczająco miękkie i mają odpowiednią ilość cukru. Zbiory śliwki trwają w Kalifornii tylko 30 dni, tylko przez taki okres –zdaniem producentów – owoce cieszą się najwyższą jakością. Sadownicy regularnie mierzą poziom zawartości cukru w owocach to jednostka służąca do jego zbadania. Sygnałem do rozpoczęcia zbiorów jest moment, w którym poziom słodyczy w śliwce osiągnie 30 stopni brix.

Owoce są zbierane maszynowo tak, aby nie miały kontaktu z ziemią. Nastepnie trafiają na drewniane tace, gdzie są odwadniane przez około 18 godzin w suszarniach tunelowych. Proces ten jest w pełni zautomatyzowany i poddany ściśle kontrolowanym zabiegom sanitarnym, które maksymalizują wydajność i jednocześnie chronią jakość produktu. Bardzo czułe termostaty utrzymują temperaturę pod ścisłą kontrolą.

Ogromny wpływ na jakość śliwek ma sposób ich drylowania. Pestki usuwane są delikatnie choć mechanicznie, dzięki czemu owoc zachowuje soczysty smak i niepowtarzalny kształt.

Nowo wysuszone śliwki trafiają do nowoczesnych zakładów pakujących, gdzie przeszkolony personel sprawdza je, ocenia pod względem wielkości i przechowuje w chłodniach. W przeciwieństwie do większości przetworzonych owoców, kalifornijskie śliwki są pakowane na zamówienie. Najpierw ponownie nawadniane, sterylizowane, poddawane ostatecznej inspekcji, a na końcu pakowane do wysyłki.

Jakość, którą gwarantują kalifornijscy producenci jest efektem drobiazgowych, ściśle kontrolowanych procedur, którym poddawane są owoce, ale i ogromnej troski o stan drzew owocowych. Rolnicy dbają o śliwy cały rok – gdy przechodzą w stan zimowego uśpienia, są przycinanie, regulowane i utrzymywane w dobrej kondycji aż do następnego sezonu.

 

Uznanie na całym świecie

 

Dzięki przestrzeganiu tych procedur, śliwki kalifornijskie wyróżniają się wysoką jędrnością, smakiem i długo zachowują jakość. Dlatego są doceniane na całym świecie. Rosnąca świadomość konsumentów, popularyzacja zdrowego stylu życia i żywienia, sprawiają, że coraz więcej osób świadomie sięga po suszone śliwki. Skład żywności i jej pochodzenie są coraz bardziej istotne. Za towar dobrej jakości konsumenci są gotowi zapłacić więcej.

 

Dobry czas dla superfood w Polsce

 

Według danych firmy Technavio, wartość globalnego rynku superfoods rośnie o 14–p15% rocznie i w 2021 r. przekroczy 256 mld dolarów. Również na polskim rynku cały czas rośnie zainteresowanie zarówno konsumentów, jak i importerów oraz sprzedawców żywnością o wysokich wartościach. Dzięki globalnym działaniom promocyjnym prowadzonym przez stowarzyszenie producentów i sadowników śliwki kalifornijskiej (California Prune Board) świadomość prozdrowotnego wpływu suszonych śliwek, a w związku z tym i popyt na ten produkt systematycznie wzrastają. Beneficjentami kampanii promocyjnej są więc wszyscy (producenci, sprzedawcy, branża gastronomiczna), którzy wybierają śliwkę kalifornijską.

Superżywność nie jest chwilową modą, ale trendem, który będzie się rozwijał i wymuszał zmiany na rynku, dlatego warto wykorzystać sprzyjający czas i zadbać o wysokiej jakości produkty w odpowiedzi na wymagania współczesnego klienta.

 Źródło: California Prune Board

16. kwiecień 2024 12:13