StoryEditor

Białobrzegi: za ciężki transport jabłek

11.10.2020., 11:17h

49 ton zamiast dopuszczalnych 40 ton - tyle ważył zestaw przewożący jabłka. Poza tym przyczepa nie miała ważnego badania technicznego. Nieprawidłowy przewóz wstrzymali funkcjonariusze mazowieckiej Inspekcji Transportu Drogowego.

W minioną środę (7 października) na ekspresowej „siódemce” w Białobrzegach patrol ITD z Radomia zatrzymał do kontroli samochód ciężarowy z przyczepą, którym przewożono jabłka. Podwyższone burty i znaczna ilość ładunku wskazywały, że pojazd może być przeciążony. Zestaw skierowano do najbliższego punktu, gdzie dokonano pomiarów z użyciem przenośnych wag.

- Zespół pojazdów z ładunkiem ważył 48,9 tony zamiast dopuszczalnych 40 ton. Tak duża masa ładunku spowodowała również przekroczenie o 1,6 tony nacisku grupy dwóch osi samochodu ciężarowego, z których jedna była osią napędową. O 1,2 tony i 0,9 tony za dużo wynosiły też naciski osi przyczepy na drogę. Tonaż zestawu nie był jedyną nieprawidłowością, jaką stwierdzono podczas kontroli. Przyczepa nie miała ważnych badań technicznych - informuje ITD.

Nieprawidłowy transport jabłek wstrzymano do czasu rozładowania nadmiaru przewożonych owoców na inny pojazd. Inspektorzy zatrzymali dowód rejestracyjny przyczepy. Wobec przewoźnika drogowego toczą się już dwa inne postępowania w związku z nieprawidłowościami w transporcie.  

fot. ITD
28. wrzesień 2022 18:56