StoryEditor

Chiny obniżają ceny za jabłka przemysłowe

W sierpniu i wrześniu br. eksport chińskiego zagęszczonego soku jabłkowego był o 30% wyższy niż przed rokiem.

Największym producentem jabłek na świecie są Chiny. Według USDA, w ostatnich 3 latach zbiory w tym kraju kształtowały się na poziomie 41–44 mln t, co stanowiło 54–56% globalnej produkcji.

Chiny są również światowym liderem w produkcji i eksporcie zagęszczonego soku jabłkowego (ZSJ). W ostatnich 3 sezonach kraj ten produkował 400–558 tys. ZSJ rocznie, z czego  zdecydowana większość kierowana była na eksport. Dla porównania, Polska, która jest drugim największym graczem na rynku ZSJ, w analizowanym okresie produkowała i eksportowała odpowiednio 300–315 tys. t i 270–312 tys. t ZSJ rocznie.

Według szacunków WAPA z sierpnia br., tegoroczne zbiory jabłek w Chinach będą o 3% wyższe od ubiegłorocznych i mogą przekroczyć 45 mln t. Duża podaż owoców wywiera presję na spadek cen jabłek przemysłowych. IEG Vu podaje, że jeszcze w połowie października br. za surowiec do przetwórstwa płacono w Chinach powyżej 100 dolarów amerykańskich za tonę, natomiast na początku listopada było to już tylko 90–95 dolarów za tonę. Według IEG Vu, jeśli ceny jabłek pozostaną w trendzie spadkowym, bądź nawet ustabilizują się na obecnym poziomie, chińscy przetwórcy będą skłonni zwiększać produkcję ZSJ.

Dostępne dane handlowe za 2 pierwsze miesiące bieżącego sezonu 2017/18, tj. za sierpień i wrzesień br. wskazują na 30-procentowy wzrost wolumenu eksportu w porównaniu do tego samego okresu przed rokiem. W sierpniu Chiny sprzedały za granicę blisko 54,3 tys. t ZSJ (rok wcześniej było to tylko 40,4 tys. t), a we wrześniu – 51,3 tys. t (41,2 tys. t rok wcześniej).

Blisko połowa wyeksportowanego towaru trafiła do Stanów Zjednoczonych (48,9 tys. t). Drugim największym odbiorcą koncentratu była Rosja (7,4 tys. t), trzecim RPA (7,4 tys. t), a czwartym Niemcy (6,2 tys. t). Dane nie wskazują na zwiększenie eksportu do UE przez Holandię, jednak według IEG Vu, prawdopodobnie będzie widoczne to w statystykach za kolejne miesiące sezonu.

Ceny chińskiego ZSJ w 2 pierwszych miesiącach bieżącego sezonu kształtowały się na podobnym poziomie, co w końcówce sezonu poprzedniego – tj. 960–970 dolarów amerykańskich za tonę. Znacznie droższy był wówczas ZSJ z Polski.

Anna Kitala, ekspert rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas

23. kwiecień 2024 16:20