StoryEditor

Puls rynku: Jabłka z tegorocznych zbiorów już na poznańskim rynku

13.08.2022., 12:17h

Ponownie odwiedziliśmy poznański Rynek Jeżycki. Piros z tegorocznych zbiorów - 6,50 za kilogram. Jak z popytem na śliwki i truskawki na przetwory?

Poznańskie ryneczki znikają w oczach. Przy okazji każdej naszej wizyty widzimy ubywających sprzedających. Tak samo jest z klientami. Inflacja, droższy transport towaru, walka z sieciami handlowymi o klienta, a na to wszystko podwyżki za miejsce na targowisku i nakładanie kar.

- Chyba będziemy kończyć tę działalność, targowiska nam wysłały pismo, że nie możemy zostawiać towaru na noc. Wszystko musimy pakować dzień w dzień. Jeżeli nie, to za tylko jeden dzień z pozostawionym towarem zapłacimy 1000 złotych kary – mówi Pan Kenek z targowiska

Dodatkowo od września na handlujących, którzy walczą o każdą złotówkę, ponownie los nie będzie łaskawy. Każdego czeka płacenie o 15% wyższej stawki za miejsce na targowisku.

Klientów brak, a płacić trzeba

- Sierpień zawsze był ładny, a w tej chwili widać znacznie mniejszą ilość klientów, przynajmniej tak o ¼ - mówi Pan Fredzik

Co zatem kupują teraz na targowisku klienci?

Sierpień to czas, kiedy chcemy zaprawiać owoce. Czy zatem na śliwki, truskawki jest teraz największy popyt?

- Szaleństwo z cukrem ograniczyło, Ci klienci, którzy chcieli zaprawiać i im udało się to jeszcze kupili cukier w przyzwoitej cenie, a teraz nie wiem, czy to zmowa cenowa, czy po prostu przez fakt, że jest czas na zaprawy i ten cukier tak powędrował w górę – mówi Pan Fredzik

W jakich cenach kupimy owoce na targowisku?

  • Jabłka papierówki – 6 zł/kg;
  • Jabłko papierówka czerwona – 3 zł/kg;
  • Antonówka – 6 zł/ kg;
  • Celesta – 6 zł / kg;
  • Piros – 6 – 6,50 zł/kg;

  • Nektarynki – 12 zł /kg;
  • Śliwka Lepotica – 5 zł /kg;
  • Śliwka Opal – 5 – 6 zł /kg;
  • Śliwka węgierka kalipso – 5 zł/kg;
  • Śliwka rana – 5 zł /kg;

  • Czereśnia regina – 16 zł/kg;
  • Wiśnie – 8 zł/ kg;
  • Morela – 13 zł /kg;

  • Brzoskwinie – 8 zł /kg;
  • Gruszka – 7 zł/kg;

  • Truskawki – 14 zł/ kg;
  • Jagoda polska  - 4 zł za 100 g;
  • Malina – 10 zł za 250 g;
  • Jeżyna – 7 zł/ 250 g.



Więcej w naszym filmie z wizyty na ryneczku. Jak radzą sobie sprzedający z kryzysem? Czy markety w końcu zwyciężą? 



Bernat Patrycja

05. grudzień 2022 00:39