StoryEditor

Drony dla ogrodnictwa?

Wkrótce na rynku polskim dostępy będzie nowy dron, opracowany wyłącznie z myślą o rolnictwie.

Firma Parrot opracowała nowy model drona, w którym sprawdzone elementy konstrukcyjne znane z dronów konsumenckich połączono z wyspecjalizowanym narzędziem do obrazowania multispektralnego – sensorem Parrot Sequoia. Jest to pierwsze tego typu urządzenie od podstaw zaprojektowane do zastosowania w rolnictwie. Dzięki temu ten niewielki quadrocopter może monitorować uprawy, stada zwierząt hodowlanych lub nadzorować infrastrukturę. Jedno ładowanie akumulatora pozwala zebrać dane z gospodarstwa o powierzchni do 30 hektarów, przelatując nad polami lub sadami na wysokości ok. 70 m

Jak podają przedstawiciele firmy to innowacyjne rozwiązanie może zmienić sposób, w jaki funkcjonuje nowoczesne gospodarstwo. Dzięki unikalnym danym pozyskiwanym przez urządzenie możliwe jest poprawianie efektywności wykorzystania zasobów i zwiększanie produktywności upraw i hodowli.

Wykorzystana w dronie aplikacja mobilna Pix4Dcapture umożliwia zaprogramowanie quadrocoptera do działania w trybie autonomicznym. Zebrane podczas przelotu dane mogą być analizowane z wykorzystaniem oprogramowania AIRINOV FIRST+, pozwalającego na przetwarzanie danych w chmurze.

Przygotowany do lotu quadrocopter Bluegrass waży 1,9 kg. Urządzenie wyposażone jest w cztery silniki, wymienialny akumulator oraz pokładowy komputer, z funkcją autonomicznego startu, lotu i lądowania. Dron umożliwia zbieranie, analizę i bezprzewodowe przesyłanie danych do tableta lub smartfona.

W przedniej części korpusu drona umieszczona jest 14 MP kamera nagrywająca materiały wideo o rozdzielczości Full HD. Wideo może być w czasie rzeczywistym oglądane przez operatora, więc kamera świetnie sprawdzi się w klasycznym monitoringu wizyjnym gospodarstwa. Bluegrass jest w stanie rozróżniać gatunki uprawianych roślin, analizować ich stan pod kątem zagęszczenia, procesu wzrostu, a nawet obecności chwastów czy zagrożeń, takich jak obszary upraw z objawami chorobowymi. Dane zbierane przez drona Parrot Bluegrass mogą być przetwarzane przez specjalistyczne oprogramowanie AIRINOV FIRST+, dostępne w formie platformy online (chmura). Jest ono w stanie tworzyć mapy NDVI (Normalized Difference Vegetation Index) monitorowanego obszaru, uwzględniając wszystkie parametry rejestrowane przez sensor Parrot Sequoia. Oprogramowanie generuje raporty, które rolnicy mogą wykorzystać np. do planowania prac pielęgnacyjnych i tym samym zwiększenia produktywności gospodarstw.

Jak podają przedstawiciele firmy, urządzenie będzie dostępne na przełomie listopada i grudnia.

Materiały prasowe

02. październik 2022 08:28