StoryEditor

Platformy sadownicze – Przydatne w czasie zbiorów i nie tylko

05.08.2019., 15:05h
Platformy sadownicze już na stałe zagościły w naszych sadach. W jaki sposób ułatwiają pracę i jakie modele możemy znaleźć w ofercie polskich producentów i dystrybutorów tych maszyn?

Obecnie, nie tylko ze względu na rosnące koszty siły roboczej, ale także przy coraz trudniejszym do niej dostępie, dąży się do coraz większej automatyzacji prac w rolnictwie. W przypadku zbiorów owoców z pomocą przychodzą nam platformy oraz kombajny. Podejmując decyzję o zakupie danego urządzenia powinniśmy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak uprawiane przez nas gatunki i odmiany, architektura sadu czy ukształtowanie terenu.

Najbardziej zaawansowane są kombajny. Tego typu maszyny umożliwiają przy jednym przejeździe zbiór owoców z górnych i dolnych partii drzew, a zależnie od marki i modelu po odłączeniu podajników można używać ich jako platform. Cena kombajnów jest jednak wysoka, stąd powszechniejsze w naszych sadach są platformy sadownicze.

Obecnie na rynku dostępne są platformy samojezdne i zaczepiane do ciągnika. Ułatwiają one wszelkie prace prowadzone na wysokości. Są zatem pomocne nie tylko przy zbiorze owoców z górnych partii koron, ale także przy cięciu drzew, przerzedzaniu ręcznym, montowaniu elementów konstrukcyjnych, rozwijaniu i zwijaniu sieci przeciwgradowych. Warto dodać, że najnowsze modele platform wyposażone są w szereg opcji dodatkowych, które ułatwiają wykonywanie poszczególnych rodzajów pracy. O informacje na temat tego, czym się wyróżniają, poprosiliśmy ich producentów i dystrybutorów.

Przeczytaj więcej w numerze 8/2019 Sad Nowoczesny str. 27

Maciej Kania

30. wrzesień 2022 09:38