StoryEditor

Sortownica dla każdego

Podczas tegorocznego Dnia Otwartego w Wilanowie swój debiut miała sortownica Green Sort. Urządzenie jest przeznaczone dla użytkowników sadów 5–20-hektarowych.

Większość dostępnych na rynku sortownic charakteryzuje się bardzo dużą wydajnością. Dlatego skonstruowano urządzenie, na które stać każdego sadownika.

Sortownica jest wyposażona w kamerę. Służy ona nie tylko do precyzyjnego pomiaru średnicy jabłek, ale także do sortowania ze względu na kolor oraz wykrywania uszkodzeń owoców.

Sortownica została zaprojektowana tak, aby każdy mógł z łatwością ją obsługiwać. Mimo iż jest wyposażona w nowoczesne systemy komputerowe, to z pierwszych testów wynika, że sortowanie jabłek za pomocą tego urządzenia nie stwarza problemu nawet osobom, które na co dzień nie używają komputera.

Innowacyjna prosta konstrukcja nie tylko jest tańsza w produkcji, ale również bardzo delikatna dla owoców, które poruszając się wewnątrz maszyny, praktycznie nie odrywają się od powierzchni, na których leżą. Owoce są delikatnie przetaczane pomiędzy modułami sortownicy.

Wydajność  sortownicy oscyluje wokół 1200 kg owoców na godzinę. Wynika z tego, że 2–3 osoby mogą z łatwością przygotować owoce na TIR-a w ciągu 2 dni. Jest to istotne, ponieważ o  wykwalifikowanego pracownika jest coraz trudniej.

Tekst i fot. A. Jóźwicka

01. październik 2022 01:25