StoryEditor

Rosja wykryła polskie gruszki z Białorusi. Wprowadza zakaz importu

26.10.2020., 11:18h

Rosyjska Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) wprowadziła zakaz importu świeżych gruszek z obwodu grodzieńskiego na Białorusi w związku z podejrzeniem reeksportu. Chodzi o gruszki z Polski.

- Od 21 października 2020 roku Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego zakazuje dostaw świeżych gruszek eksportowanych i (lub) produkowanych w obwodzie grodzieńskim Republiki Białoruś na terytorium Federacji Rosyjskiej – czytamy w komunikacie.

Zakaz będzie obowiązywał do czasu negocjacji ze stroną białoruską i wyjaśnienia przyczyn częstych prób importu gruszek do Rosji pochodzących z krajów, w stosunku do których nałożone jest embargo. 

16 października Rossielchoznadzor przeprowadził kontrolę fitosanitarną partii gruszek odmiany Conference o łącznej objętości 19 ton. Produkty zostały sprowadzone do Rosji z Białorusi wraz ze świadectwem fitosanitarnym wydanym przez Państwową Instytucję „Państwowa Inspekcja Nasiennictwa, Kwarantanny i Ochrony Roślin” Republiki Białoruś.

Wynika z niego, że producentem gruszek jest ferma Nyunko RA z Białorusi. 

- Jednak podczas oględzin przedziału ładunkowego pojazdu stwierdzono, że na każdej skrzyni znajdują się ślady usunięcia oznaczenia. Na trzech pudełkach znaleziono etykiety, które wskazują, że krajem pochodzenia gruszek jest Polska – zaznacza Rossielchoznadzor i dodaje, że to nie pierwszy taki przypadek. Dlatego wprowadza zakaz importu świeżych gruszek z obwodu grodzieńskiego na Białorusi.

ksz, na podst. Rossielchoznadzor
28. listopad 2022 00:29