StoryEditor

Ruszyła wypłata zaległej pomocy suszowej

Dwa dni temu informowaliśmy o przeznaczeniu przez Sejm kolejnej transzy na wypłaty pomocy suszowej rolnikom poszkodowanym przez klęskę suszy w 2019 roku. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła już przekazywanie tych pieniędzy rolnikom w ramach pomocy publicznej. W ramach de minimis też trochę funduszy ma trafić do poszkodowanych gospodarzy.

Przypomnijmy, że Sejm przeznaczył na kolejną transzę pomocy suszowej kwotę 676 mln zł z czego 600 milionów złotych będzie pochodziło z rezerwy celowej budżetu państwa na 2020 r. nr. 8 (rezerwa na realizację projektów współfinansowanych z udziałem środków pochodzących ze środków UE oraz środków z pomocy bezzwrotnej). Natomiast kolejne 76 mln zł z rezerwy celowej nr. 16 (zobowiązania wymagalne Skarbu Państwa).

Wczoraj podczas spotkania wyborczego z mieszkańcami Ciechanowa na Mazowszu prezydent Andrzej Duda poinformował, że od wtorku wypłacane jest wsparcie suszowe dla rolników. Podobny sygnał mieliśmy z jednego z biur powiatowych ARiMR. poprosiliśmy Centralę Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Warszawie o potwierdzenie tej informacji. Szybciej jednak pojawił się komunikat ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

– Dziś rusza wypłata ostatniej transzy pomocy suszowej, a jednocześnie dziś obchodzimy Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą - dzień ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w celu zwrócenia uwagi na sposoby zapobiegania suszy – poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.Minister przypomniał, że opóźnienie w wypłacie wszystkich, należnych rolnikom pieniędzy wynikało z sytuacji związanej z pandemią koronawirusa.

– Mogę tylko przeprosić rolników za to opóźnienie, ale najważniejsza była realizacja działań związanych z ratowaniem życia i zdrowia Polaków w obliczu pandemii – informuje minister Ardanowski na stronie internetowej MRiRW.

Źródło: top agrar Polska

02. październik 2022 15:33