StoryEditorEMBARGO NA POLSKIE PRODUKTY

Białoruś przedłużyła embargo między innymi na jabłka o kolejne pół roku!

23.12.2022., 12:47h
MKHMKH

Białoruś podjęła decyzję o przedłużeniu embargo żywnościowego na towary takie jak orzechy czy jabłka, o kolejne 6 miesięcy. Do kiedy będą obowiązywały ograniczenia na towary z tzw. krajów „nieprzyjaznych”?

Rada Ministrów Białorusi podjęła decyzję o przedłużeniu ograniczeń na import do dnia 30 czerwca 2023 roku. Odpowiednie rozporządzenie zostało opublikowane na oficjalnym białoruskim portalu prawnym. Przypomnijmy, że zakaz importu żywności z tzw. krajów „nieprzyjaznych” został przyjęty w grudniu 2021 roku w związku z sankcjami wprowadzanymi wobec władz białoruskich po wydarzeniach w 2020 roku.

Białoruś przedłużyła embargo żywnościowe na towary z krajów zachodnich o kolejne sześć miesięcy – Belta

- Rozporządzenie Rady Ministrów (…) reguluje wprowadzenie sprzedaży na szeroką listę towarów wytwarzanych w krajach wdrażających politykę dyskryminacyjną i wykonujących nieprzyjazne działania wobec Białorusi – pisze białoruska informacyjna agencja Belta.

image
Puszka Pandory otwarta?

Mirosław Maliszewski, Prezes Związku Sadowników RP o mijającym roku polskiego sadownictwa

Zakaz importu dotyczy niektórych towarów z krajów Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Kanady, Norwegii, Albanii, Islandii, Macedonii Północnej, Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Czarnogóry i Szwajcarii.

Trzeba zaznaczyć, że embargo było już wcześniej przedłużane. Po raz ostatni zakładano, że zakaz będzie obowiązywał do końca bieżącego roku. Teraz został przedłużony o kolejne sześć miesięcy.

Produkty objęte zakazem

W nowej rezolucji doprecyzowano białoruskie kontr sankcje, według której zabronione są dostawy warzyw takich jak: ziemniaki, cebula, kapusta, marchew i buraki, a także orzechów oraz jabłek.

Początkowo na liście „zakazanych” produktów było zamieszczone 18 rodzajów towarów, w tym mięso (wołowina, wieprzowina), mleko, przetwory mleczne (wyjątkiem jest specjalistyczne mleko bez laktozy), tłuszcze zwierzęce, owoce, orzechy, warzywa, wędliny, wyroby cukiernicze.

 

mkh
fot. envato.elements

20. czerwiec 2024 02:13