StoryEditorWiadomości ze świata

Dłuższa podaż na mołdawskie śliwki niż przewidywano. W jakich cenach są sprzedawane w hurcie?

19.12.2022., 11:30h

Sprzedaż mołdawskich śliwek zakończyć się miała w listopadzie, jednak w grudniu wciąż spływają dostawy. Ceny hurtowe są jednak niższe, niż oczekiwano. Czy opłacało się przetrzymywać owoce w chłodniach?

Według prognoz sezon sprzedaży mołdawskich śliwek 2022 zakończyć się miał wraz z końcem listopada. Mamy ponad połowę grudnia, a podaż na te owoce się nie kończy. Według ekspertów z East-Fruit sprzedawana jest lokalna późna odmiana –President oraz Elongated, a także śliwka w typie japońsko-chińskim – Angelina, Black Star.

Na rynkach znajduję się towar, pochodzący od jednych z większych sadowników w tamtym rejonie, którzy w pierwszej połowie jesieni sprzedawali stosunkowo niewielkie ilości. Przetrzymano je w magazynie z nadzieją na lepszą sprzedaż w późniejszym okresie.

Spadek eksportu i niska cena

Niestety dla sadowników uprawiających śliwki, przełom listopada i grudnia okazał się spodkiem popytu na rynku eksportowym. W rezultacie cała podaż trafiła na rynki krajowe.

image
WIADOMOŚCI ZE ŚWIATA

100 ton mołdawskich jabłek jedzie do Indii. Szukają alternatyw na rynkach wschodnich

Ceny hurtowe śliwek są jednak dosyć niskie. W ubiegłym roku na koniec sezonu kilogram śliwek kosztował średnio około 10 lei/ 0,56 USD – 2,47 zł. W tym roku utrzymuje poziom nieco niższy, 0,52 USD – 2,30. Tutaj musimy pamiętać o koszcie przechowywania, jaki ponieśli sadownicy. Ten był zdecydowanie wyższy niż w roku poprzednim. W tym przypadku trzymanie owoców w chłodni i czekanie na lepszy moment ze sprzedażą nie do końca było udanym pomysłem.

14. czerwiec 2024 18:35