StoryEditorWiadomości ze świata

Mniejsza podaż truskawek z Holandii przyczyniła się do wzrostu popytu na te sprowadzane z Egiptu

06.12.2022., 11:00h

Rozpoczął się nowy sezon na truskawki. W Holandii znacząco spadła podaż, przez co wzrósł popyt na owoce sprowadzane z Egiptu. W Szanghaju zaczęto właśnie sprzedawać nową odmianę, która daje plon prawie miesiąc wcześniej niż inne odmiany truskawek.

W zeszłym tygodniu na przełomie listopada i grudnia rozpoczął się nowy sezon egipskich truskawek w LuBa Fresh.

— Dostawy otrzymujemy trzy razy w tygodniu, wyłącznie przez transport lotniczy — mówi Lucien de Wit z holenderskiej firmy — Pandemia sprawiła w zeszłym roku trudności, a w tym musimy mierzyć się z wysokimi stawami frachtu lotniczego.

Na ten moment zamawiane są odmiany jak Fortuna i Sensation, które cechują się doskonałą jakością, a popyt na egipskie truskawki ciągle rośnie. Jest o wiele większy niż w zeszłym roku w analogicznym okresie, ma na to wpływ mniejsza podaż holenderskich truskawek.

— W zależności od tego, jak kształtować się będą ceny rynkowe, do początku stycznia firma LuBa Fresh, sprowadzać będzie truskawki z Egiptu, dodał Lucien.

Na rynek trafiają pierwsze w tym roku truskawki z dystryktu Qingpu

Dystrykt Qingpu jest najbardziej wysuniętym na zachód dystryktem gminy Szanghaj. Właśnie rozpoczęli sezon truskawkowy, a pierwsza tegoroczna partia truskawek uprawianych w dystrykcie trafiła na rynek.

Zhou Huijuan, kierownik Spółdzielni Warzyw i Owoców Honghe w mieście Baihe w dystrykcie Qingpu, mówił o odmianie Xuelixiang, która dojrzewa wcześniej i daje duży plon, to nowy rodzaj truskawek wprowadzony w tym roku.

— Xuelixiang został sprowadzony z Korei Południowej — powiedział Zhou — Można ją zbierać od 20 do 25 dni wcześniej niż inne odmiany truskawek.

image
RYNEK TRUSKAWEK

Ze świata: w Hiszpanii padły rekordowe ceny za truskawki

Według Zhou truskawka Xuelixiang jest obecnie sprzedawana na rynku w cenie od 100 do 120 juanów (14,00-16,70 USD) za kilogram. Poza wysokimi letnimi temperaturami panował tu idealny klimat do sadzenia. Brak opadów doprowadził również do wysokiego wskaźnika przeżywalności, więc jakość i plony truskawek w tym roku są nieco wyższe niż w ubiegłym roku, a ceny powinny pozostać niewielkie.

Bernat Patrycja
Źródło: Fresh plaza
Fot: envato-elements

19. czerwiec 2024 09:10