StoryEditorWIADOMOŚCI ZE ŚWIATA

Obecność wirusowego zapalenia wątroby typu A w mrożonych malinach

09.12.2022., 09:00h

Jak podał 06.12.2022 roku Reuters, rząd Chile rozpoczął we wtorek dochodzenie w sprawie wycofanych malin z chilijskiej firmy w Stanach Zjednoczonych. Okazało się, że owoce skażone są wirusem zapalenia wątroby typu A.

Obecność wirusowego zapalenia wątroby typu A w mrożonych malinach

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków – FDA, wykonała testy, które wykazały obecność wirusowego zapalenia wątroby typu A w mrożonych malinach marki James Farm, która jest głównym eksporterem malin, jagód, winogron i wiśni w Ameryce Południowej.

— Służba Rolnictwa i Zwierząt Gospodarskich, SAG- dowiedziała się o zaistniałym problemie i zarządzono przeprowadzenie audytu — powiedział dyrektor SAG Andrea Collado. Dodał również, że dochodzenie może doprowadzić do nałożenia sankcji na firmę.

Według Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków, Exportadora Copramar wycofała aż 1260 opakowań malin, które zostały zapakowane, oznakowane marką James Farm, po czym trafiły do restauracji Depot / Jetro, które mieszczą się w Nowym Jorku, New Jersey, Connecticut, Massachusetts, Rhode Island, Pensylwanii, Maryland, Wirginii i Delawere.

image
Ze względu na przekroczenia, zwiększona zostanie częstotliwość kontroli tureckich owoców i warzyw do 50%

Reuters poprosił firmę James Fram o wystosowanie komentarza, niestety nie odpowiedzieli. Natomiast minister rolnictwa z Chille, Esteban Valenzuela wezwał do zachowania spokoju, na czas badania sprawy. Minister podkreślił również, że przepisy zawarte pomiędzy tymi dwoma krajami nie zatrzymały eksportu malin, jeżeli zostaną znalezione problemy, działania ograniczające skupią się na jeden firmie.

 

fot. envato.elements

20. czerwiec 2024 21:48