StoryEditorWiadomości ze świata

Światowy przemysł jabłek i soków jabłkowych w obliczu wysokich kosztów energii

16.12.2022., 15:00h

Cały rok 2022 to rok wyższych kosztów produkcji, na które składają się stale rosnące wydatki na energię elektryczną. Wyższe koszty energii wpływały również na ceny na rynku jabłek i soków jabłkowych, które odbijały się na marżach, na których tracili przede wszystkim sadownicy.

Rosnące ceny energii, wysokie koszty nawozów, gazu, benzyny to wszystko znacząco wpływa na opłacalność produkcji. W Unii Europejskiej niektórzy sadownicy zdecydowali się nawet nie zbierać plonów w całości, ze względu na bardzo wysokie koszty przechowywania. Jak możemy się domyślić, ten ruch będzie miał konsekwencje w przyszłym roku i wpłynie na dostępność jabłek.

Alternatywą było skierowanie jabłek o niższej jakości na przetwórstwo, a miejsce w magazynie przeznaczono jedynie na te wyróżniające się najwyższą jakością owoce. Jak to przełożyło się na cyfry? W całej Unii Europejskiej wykorzystanie jabłek na przetwórstwo wzrośnie o około 12,5%. Wzrostu oczekuje się jeszcze między innymi w Polsce, Niemczech, Austrii oraz Francji.

Taka kolej rzeczy z kolei może doprowadzić do zintensyfikowania dostaw koncentratu jabłkowego na sezon 2022/2023, a tym samym wpłynąć na jego cenę.

Trzeba jednak brać pod uwagę niższą jakość jabłek, których do wyprodukowania takiej samej ilości soku co z owoców wysokiej jakości, potrzeba znacznie więcej. Prawdopodobnie jednak wpłynie to na rekompensatę początkowo niższego kosztu surowca.

 

 

opr. Bernat Patrycja na podst. nawozy.eu
Fot: enavto.elements

21. lipiec 2024 23:49